Arpa ağırlıklı bıldırcın rasyonlarına fitaz ve ß-glukanaz enzimi ilavesinin performans, yumurta kalitesi, bazı kan parametreleri ile kemik kriterleri ve kuluçka randımanı üzerine etkileri
The effects of phytase and ß-glucanase supplementation on performance, egg quality, some blood parameters, bone characteristics and hatchability of barley based quail diets
- Tez No: 299724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmada; arpa ağırlıklı bıldırcın rasyonlarına fitaz ve ß-glukanaz enzimleri ilavesinin 0-35 günlük yaşlar arasındaki hayvanlarda performans, bazı kan parametreleri ve tibia kemik kriterleri üzerine etkilerinin yanısıra; yumurta döneminde, farklı protein içeriğine sahip, enzim ilaveli ve DCP katkısı bulunmayan arpa ağırlıklı damızlık bıldırcın yemlerinin hayvanlarda performans, yumurta kalitesi, bazı kan parametreleri ile tibia kemik kriterleri ve kuluçka randımanı üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Büyütme dönemi karışık cinsiyette toplam 864 adet bıldırcın (Coturnix coturnix japonica) ile 4 grup üzerinden 6 tekerrürlü olarak başlatılmış, cinsiyet ayrımının yapıldığı 3-5. haftalar arasında ise 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Büyütme dönemi rasyonları 2900 kcal/kg ME, % 24 HP, % 0.80 Ca ve % 0.34 Py içerecek şekilde arpa ağırlıklı katkısız kontrol, fitaz enzimi katkılı (tona 1 kg), ß-glukanaz enzimi katkılı (tona 50 g) ve fitaz + ß-glukanaz enzimi katkılı olarak düzenlenmiştir.Yumurta döneminde ise damızlık bıldırcınlar, arpa ağırlıklı % 16, 18 ve 20 HP, 2850 kcal/kg ME (izokalorik olarak), % 2.5 Ca, DCP katkısız, fitaz ve ß-glukanaz enzimi ilaveli yemlerle 3x2x2 faktöriyel düzende 12 grupta 10'ar tekerrürlü olarak beslenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of phytase and ß-glucanase supplementation on performance, some blood parameters, bone characteristics on 0-35 day ages Japanese quail and also feeding with different CP level and without DCP in barley based layer diets on performance, egg quality, some blood parameters, bone characteristics and hatchability.In growth period, a total of 864 unsexed Coturnix coturnix japonica chicks were divided into four dietary treatments with six replicates. The trial was divided two periods as 0 to 3rd and 3 to 5th weeks which sexual definition has been practiced. Barley based diets having with or without phytase (1 kg/ton), endo-1,3(4) ß-glucanase (50 g/ton) and phytase + ß-glucanase combination, 2900 kcal metabolizable energy (ME) per kg, 24 % CP, 0.80 % Ca and 0.34 % Py from the age of day 1 to 35.In the layer period, the response of quail chickens to two levels of phytase and endo-1,3 (4) ß-glucanase and their combination (with and without), three levels of CP (16 %, 18 % and 20 %), 2850 kcal ME per kg, 2.5 % Ca and without DCP were evaluated in 3x2x2 factorial arrangement with 12 groups with ten replicates.