Anaokulu öğretmenlerinin fen ve doğa etkinliklerini kullanma durumlarının incelenmesi
A study on science an nature activities practices of kindergarten teachers
  1. Tez No: 179703
  2. Yazar: SENEM ULUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL KÖKSAL AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma anaokulu öğretmenlerinin fen ve doğa etkinliklerini kullanma durumlarını incelemek, öğretmenlerin çalıştıkları kurum türlerinin, yaş gruplarının, gruplarındaki çocuk sayısının, öğrenim düzeylerinin, mezun oldukları bölümlerin, kendi yaşlarının ve hizmet sürelerinin fen ve doğa etkinliklerini kullanmaları üzerinde farklılık yaratıp yaratmadığını belirlemek amacıyla planlanmıştır. Araştırmaya Ankara il merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bağımsız anaokullarda ve özel anaokullarda görev yapan ve gönüllü olan öğretmenler dahil edilmiştir. Araştırmada ?Genel Bilgi Formu? ve ?Öğretmenlerin Fen Etkinliklerini Kullanma Durumlarının Değerlendirilmesi Formu? kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde student t testi, Mann-Whitney U testi, Kruskall-Wallis testi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda öğretmenlerin çalıştıkları kurum türünün Bitki Yetiştirme boyutunda alınan puanlar üzerinde, gruplarındaki çocuk sayısının Bitki Yetiştirme ve Genel Fen boyutlarından alınan puanlar üzerinde, öğrenim düzeylerinin Alan Gezisi ve Diğer Materyallerle Yapılan Etkinlikler boyutlarından alınan puanlar üzerinde, mezun oldukları bölümün Bitki Yetiştirme boyutunda alınan puanlar üzerinde, kendi yaşlarının ve hizmet sürelerinin Bitki Yetiştirme ve Konuk Çağırma boyutlarında alınan puanlar üzerinde istatistiksel açıdan önemli bir farklılığa neden olduğu (p0,05) saptanmıştır. Araştırmanın sonucunda, ailelere, kurum yöneticileri ve öğretmenlere çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was planned so as to examine the use of science and nature activities by pre-school teachers and to determine if the age groups that the teachers work with, education levels, departments and ages of teachers create a difference on the use of science and nature activities. The research included voluntary teachers working in independent schools under Ministry of National Education in Ankara provincial center and the same number of teachers at private pre-schools. Throughout the research, an `Overall Information Form` and `Form on Evaluating the Use of Science and Nature Activities by Teachers` were used. In data assessment, student t test, Mann-Whitney U test, Kruskall-Wallis test were implemented. At the end of the research, the impact of the education institution on the scores in Vegetative Production, the impact of number of students in the group on the scores in Vegetative Production and Science, the impact of level of education on the scores in Field Trips and Activities with Other Materials, the impact of graduated departments on the scores in Vegetative Production, the impact of teachers? ages and terms of service on the scores in Vegetative Production and Inviting Visitors were found to have significant difference statistically (p0,05) in any sub dimension of Form on Evaluating the Use of Science and Nature Activities by Teachers. As a result of the research, certain proposals were brought to the families, management of relevant institutions and teachers.