Tekstil yüzeylerinin antibakteriyel özelliklerinin araştırılması
An investigaton of antibacterial properties of textiles
- Tez No: 179780
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İki bölüm halinde gerçekleştirilen çalışmanın birinci bölümünde öncelikle tekstil yüzeylerinin antibakteriyel özelliklerini belirlemede kullanılan test standartları ve bunların uygulama teknikleri belirlenerek, bazı doğal ve yapay elyaftan mamül tekstil yüzeylerinin antibakteriyel özellikleri incelenmiştir.Tez çalışmasının ikinci bölümünde ise % 100 pamuklu dokuma kumaşların, aleovera mikro kapsül katkılı kitosan solüsyonu ve farklı molekül ağırlıklarına sahip kitosan polimerleri ile muamele edilmesi suretiyle antibakteriyel özellik kazandırılmasına yönelik çalışmalar yer almaktadır. Ayrıca bu bölümde aleovera mikro kapsül yöntemi ile üretilen kumaşlara çok tekrarlı yıkama testleri uygulanarak, yıkama suyundaki mikro kapsül sayılarının salınım miktarları da tespit edilmiştir. Yıkama sonucundaki salınım miktarları, kumaşların tespit edilen antibakteriyel aktivite özelliği ile mukayese edilerek, aralarındaki ilişki ortaya konmuştur.ANAHTAR KELİMELER: Antibakteriyel Özellik, Antibakteriyel Test, Kitosan (Chitosan), Mikro kapsül, Aleovera.
Özet (Çeviri)
In the first part of this thesis work, following the investigation of international antibacterial test standards and their application techniques applied on textile surfaces, the antibacterial properties of textile surfaces, produced from some natural and man-made fibers, were investigated.In the second part of this work, the antibacterial activity of woven fabrics (100 % cotton) treated by chitosan solution with aleovera microcapsulate and chitosan polymer was investigated. Also in this part, the amount of released microcapsules in washing water following multi-cycle washing tests of these fabrics was determined. The test results showed that there is a relationship between the antibacterial property and the amount of microcapsulate release.KEYWORDS: Antibacterial Property, Antibacterial Test, Chitosan, Microcapsulate, Aloevera.