Kondisyonlama şartlarının iplik mukavemetine etkisinin yapay zeka yöntemi kullanılarak incelenmesi
Investigation of influence of conditioning on yarn resistance using artificial inteligent method
  1. Tez No: 179779
  2. Yazar: FEYZA AKARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUNDUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Günümüzde kondisyonlama makineleri tekstil endüstrisinde geniş bir kullanıma sahiptirler. Bu durum kondisyonlama makinelerinin denetiminin hassas bir şekilde yapılmasını gerektirmektedir. Son yıllarda bulanık mantık denetleyicileri, elektrik makinelerinin denetimi alanındaki başarılı uygulamalarıyla dikkat çekmektedir. Bu çalışmada kondisyonlama sisteminin hassas denetimini yapmak amacıyla bulanık mantık denetimi kullanılmıştır. Bu amaçla öncelikle biligisayar destekli kondisyonlama deney düzeneği tasarlanmıştır. Geliştirilen bilgisayar destekli kondisyonlama deney düzeneğinde bilgiler, sensörler aracılığı ile alınmakta, ölçüm değerleri bilgisayara doğrudan aktarılmakta ve sistemin kontrolü bilgisayar aracılığı ile yapılmaktadır.Kontrol sistemlerinde karşılaşılan en büyük problemlerden biri denetim mekanizmasına ait matematiksel modelin oluşturulmasının zor olmasıdır. Bu model oluşturulsa bile geleneksel mantık ile uygulamayı gerçekleştirmek çok karmaşık problemlere yol açacaktır. Bulanık mantık ise kontrol sistemine ait matematiksel modele ihtiyaç duymadan sadece dilsel değişkenler yardımıyla denetim mekanizmasını oluşturabilmektedir. Çalışmada ilk olarak, kondisyonlama sistemleri ve bulanık mantık donanımları hakkında genel bilgi verilmiş ve matematiksel modellemesi zor ve karmaşık olan kondisyonlama makinesinin bulanık mantık denetimi gerçekleştirilmiştir.Bu çalışmada, piyasada çok kullanılan numara aralığında seçilen % 100 pamuk iplikleri vakumlu ortamda doymuş buharla farklı basınç ve sıcaklıklarda kondisyonlanmışlardır. Kondisyonlamadan sonra, ipliklerin mukavemet özellikleri ve rutubet oranları tespit edilerek kondisyonlamadan önceki değerlerle karşılaştırılmış, kondisyonlama sıcaklığının, basıncının ve zamanın iplik rutubeti ve mukavemet özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In these, conditioning machines have widely used in textile industrie. This situation has required sensitive control of conditioning machines. In recent years, fuzzy logic controllers have attracted attention with successful application in various areas including electrical machine drives. In this study, fuzzy logic control of conditioning system is used for the purpose of sensitive control. For this aim, firstly, conditioning test unit was set up. In the developed computer aided conditioning test unit, measurements are taken by sensors and then measured values are transmitted to the computer directly and control of system is handled by computer.One of the main problems in control systems is the difficulty to establish the mathematical model associated with the control mechanism. Even though this model is establised, to realize the application with conventional logic may cause very complex problems. The fuzzy logic without using mathematical model of control system can create control mechanism only with the help of linguistic variables. This study firstly presents conditioning systems and an overview of fuzzy logic hardware. The Fuzzy Logic Controller (FLC) was designed for conditioning machine.In this study, the most common 100 percent cotton yarn have been conditioned. The controlled atmospheric conditions were employed where different pressure and different temperature in vacummed and saturated stream. After conditioning, humidity and tensile properties of all conditioned yarn states were determined and compared. The effect of temperature, pressure and period on the yarns humidities and tensile properties have been presented.