Farklı tür pomzaların kesikli öğütme ortamındaki davranışlarının incelenmesi ve modellenmesi
The investigation and modelling behavour of different pumices in using batch grinding conditions
  1. Tez No: 179785
  2. Yazar: SERKAN ÇAYIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFULLAH GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında Isparta, Kayseri, Nevşehir ve Kars bölgelerinin pomza örneklerinin öğütülebilirlik özellikleri, hem Bond Öğütülebilirlik Testi hem de kesikli öğütme koşullarında bir kinetik model kullanılarak araştırılmıştır. Bunun için öncelikle, 1,7mm ile 0,106mm arası ?2 elek serisine göre 8 dar boyut fraksiyonu hazırlanmış, daha sonra laboratuar bilyalı değirmeninde üç farklı malzeme doluluk oranında (%5, %7,5, %10), üç farklı bilya yükünde ( %20, %30 ve %40) ve üç farklı hızda (kritik hızın %65, %75, %85' i) farklı öğütme sürelerinde elde edilen boyut dağılımlarından kırılma hızı ve kümülatif kırılma dağılımı fonksiyonları elde edilmiş ve kinetik model parametreleri ( Sİ,, at,, ?, ? ve ?J ) kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the grindability properties of different pumices samples is Isparta, Kayseri, Nevşehir and Kars regions are investigated both Bond Grindability Test and batch grinding conditions based on a kinetic model. For this purpose, firstly, eight different mono-size fractions were carried out between 1,7mm and 0,106mm formed by a ?2 sieve series. Since then, Si and Bi,j equations were determined from the size distributions at different grinding times, and the model parameters ( Sİ,, at,, ?, ? ve ?J ) were compared at three powder filling (%5, %7,5, %10), at three ball filling ( %20, %30, %40), and at three mill speed ( %65, %75, %85).