Isparta kent merkezi konut bahçelerindeki bitkisel materyalin incelenmesi üzerine bir araştırma
A research on study of plant materials in home garden of the Isparta city
- Tez No: 179807
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ATİLLA AŞKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Ziraat, Landscape Architecture, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu tez çalışmasında, Isparta kent merkezindeki müstakil konut bahçeleri, apartman bahçeleri ve toplu konut bahçelerinde kullanılan bitkisel materyaller ayrıntılı olarak ve yerinde incelenmiş; değişik tipte konutlarda ikamet eden konut sakinlerinin sosyo-ekonomik özellikleri ve bunların bahçelerine yansıtılması ile bahçe düzenlenmesindeki tercihleri niteliksel ve niceliksel yöntemler yardımıyla ortaya konulmuştur.Konutlarda uygulanmış herhangi bir yeşil alan standardının olmadığı, ayrıca konut bahçelerinde genellikle otopark, yol gibi amaçlarla yapılan sert zeminin toprak zemine baskın olduğu görülmüştür. Bahçelerde kullanılan bitkisel materyallerin amaca uygun olacak şekilde değil de, çoğunlukla konut sahiplerinin bilinçsizce ve ekonomik düzeyi doğrultusunda kullanıldığı; ancak son yıllarda sınırlı da olsa bazı konut bahçelerinin bilinçli bir şekilde düzenlendiği gözlendi.Çalışma sonucunda, toplu konut oluşumunun Isparta kent merkezi için henüz yeni olduğundan kullanımlarında bir benzerlik veya farklılıktan söz etmenin mümkün olmadığı, müstakil konutların ve apartmanların bahçe kullanımlarıyla ilgili bir genelleme yapıldığında ise, çoğunlukla ön bahçelerde, estetik ağırlıklı bitkilerin, özellikle güzel çiçekli çalıların tercih edildiği, yan ve arka bahçelerin ise daha çok fayda bahçesi olarak ayrıldığı ve buralarda genellikle meyvesinden yararlanılan ağaçların dikildiği ve ağaç altlarında ihtiyaca göre çeşitli sebzelerin yetiştirildiği belirlenmiştir. Bunun yanı sıra bazı konutların arka bahçelerinde süs bitkilerine de rastlandığı, ayrıca arka bahçelerin herhangi bir şekilde kullanımlarının söz konusu olmadığı, terkedilmişliğe bırakıldığı, gelişigüzel bitkilendirme yapıldığı bahçelerin de mevcut olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research examines the thought of Isparta residences in individual houses, multiple block apartments and collected houses towards utilization of plants in their gardens. It was used qualitive and quantative methods to describe attitudes of the various type home residents and their socio-economic features towards their own gardens as well as its land use and arrangements.The results of this study led to the following conclusions: there is no any distinguish standards for utilization of home gardens. However, many of gardens had prepared as hard layer for utilizing as parking lot, road. But land use and planting were not carefully considered. The home gardens had usually utilized as randomly laid plants and economically some benefits achieved with planting fruit and vegetables on areas. Moreover, it has become some conscious planting and garden arrangement for limited home gardens.Due to new idea for collected home projects in Isparta, there were no any distinguished differences realized for collected home gardens. However, individual homes and multiple block apartments have chracteristic garden arrangements. Front gardens of that houses usually planted with aesthetically important species especially well seen flowers. But side and back gardens have usually used for planting fruit trees and various vegetables. In addition, back gardens have usually abondoned and considered as low value places. For that reason it has planted with randomly chosen plants.