Çeşitli Wittig reaksiyonları ile alken sentezi
Alkene synthesis via different types of Wittig reactions
  1. Tez No: 179834
  2. Yazar: FUNDA ÇAKIL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN BEYNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Wittig reaksiyonu organik sentezlerde stereoseçici karbon-karbon çift bağı oluşturmanın en genel ve en çok kullanılan yöntemlerinden biridir.Wittig reaksiyonu ? -fosfor stabilize anyon ile karbonil bileşikleri arasında, seçici olarak karbon-karbon çift bağı oluşturur. Fosfonyum bileşikleri kolaylıkla hazırlanabilir. Reaksiyon sonunda alken verimi yüksektir; çift bağ istenilen yerde oluşturulabilir ve stereoseçicilik oldukça fazladır.Wittig reaksiyonunda kullanılan fosfonyum tuzları yerine alkil fosfonatlar ve fosfin oksit türevleri kullanılarak benzer yöntemlerle alken elde edilmiştir. Bunlar Horner-Wadsworth-Emmons ve Horner-Wittig reaksiyonları olarak literatüre geçmişlerdir.Son yıllarda değişik fosfor ylidleri hazırlayarak bu seçiciliği değiştirmek ve çeşitli alkenler hazırlamak ve Wittig reaksiyonundaki bazı sınırlamaları kaldırmak önem kazanmıştır. Bu çalışmada daha önceki çalışmalarda hazırladığımız yeni fosfor ylidinin türevleri hazırlanarak elde edilen alkenlerin diğer fosfonyum ylidleri ile gerçekleştirilen reaksiyonlarda elde edilen alkenler arasındaki seçicilik farkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Wittig reaction is the most useful and effective method for stereoselective alkene synthesis. The Wittig reaction forms the stereoselective carbon-carbon double bond between ? -phosphorus stabilised anion and carbonyl compounds. Phosphonium compounds can be prepared easily. The yield of alkene and the stereoselectivity is quite high.Alkenes can be prepared also with similar methods by using alkyl phosphonate and phosphine oxide derivatives instead of phosphonium salts. These are known as Horner-Wadsworth-Emmons and Horner-Wittig reaction in literature. In recent years, changing the stereoselectivity by using different phosphorus ylides to form varied alkenes has become important for chemists. We research the differences between stereoselectivity of alkenes which are prepared with the phosphorus ylides derivatives and another phosphonium ylides.