Farklı manyetik özelliklere sahip malzemelerin radyasyon soğurma özelliklerinin araştırılması
Investigation of the radiation shielding properties of the different magnetic properties materials
- Tez No: 179906
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, farklı manyetik özelliklere sahip AISI 304, AISI 316 L ve AISI 430 paslanmaz çelik malzeme guruplarının radyasyon soğurma özellikleri araştırılmıştır. Bu malzemeler belirli ölçülerde deney numuneleri haline getirilmiştir. Seçilen malzeme gruplarının manyetik özelliklerinin ölçümleri, titreşen örnek manyetometresi (VSM) ile oda sıcaklığında ve ±7 Tesla' lık manyetik alan değişimi altında yapılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda AISI 430 paslanmaz çelik malzemenin en yüksek manyetik özelliğe sahip olduğu, AISI 316 L paslanmaz çelik malzemenin ise en düşük manyetik özelliğe sahip olduğu elde edilmiştir. Elde edilen bu deney sonuçları grafiklerle gösterilmiştir.Manyetik özellikleri birbirlerinden farklı olan bu malzemelerin radyasyon soğurma katsayıları teorik ve deneysel olarak elde edilmiştir. Bu malzemelerin deneysel olarak radyasyon soğurma katsayılarının ölçümünde, kobalt-60 ve sezyum-137 radyoaktif gama ışın kaynakları kullanılmıştır. Seçilen malzemelerin radyasyon soğurma katsayıları Süleyman Demirel Üniversitesi, Fizik Bölümü Nükleer Fizik Laboratuarında bulunan Geiger-Mueller radyasyon sayacıyla 662 keV ile 1250 keV enerji seviyelerinde ölçümler yapılarak elde edilmiştir.Araştırma sonunda malzemelerde manyetik özellik arttıkça, bu malzemelerin radyasyon soğurma katsayılarının da yükseldiği gözlenmiştir. Manyetik özelliği daha yüksek olan malzemelerin daha az radyasyon geçirdiği, aynı zamanda daha iyi radyasyon zırhlayıcısı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this work, we investigate the radiation absorbing capabilities of AISI 304, AISI 316 L AISI 430 the group of stainless steel. These materials put in to the forms of experiment in certain amounts.The magnetic measurement of these materials has been made under the room temperature and ±7 Tesla magnetic area change with (VSM) vibrating sample manometer. The experiments which are done we have concluded that, AISI 430 stainless steel product has the highest characteristic and AISI 316 L stainless steel product has the lowest magnetic characteristic. The results are shown in graphics.The radiation absorbing coefficients of these materials having different magnetic characteristics within each other have been obtained. During the experimental measurement of radiation absorbing coefficients of the materials, cobalt-60 and cesium-137 radiation gama rays were used. The radiation absorbing coefficients of the chosen materials were obtained by carrying out measurements at 662 keV and 1250 keV energy levels via the Geiger-Mueller gauge in the Nuclear Physics Laboratory of the Department of Physics at Süleyman Demirel University.At the end of this research, it has been observed that as the magnetic characteristics of the materials increase, their absorbing coefficients also increase. It has been understood that the materials which have more magnetic characteristics transmit less radiation, and they are better at protecting against radiation.