Farklı kablo düzenlemelerine sahip çift tabliyeli kablolu köprülerin incelenmesi
Analysis of double deck cable stayed brigdes with different cable layouts
- Tez No: 179959
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN HÜSEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kablolu köprüler, üstün yük taşıma kapasiteleri, düşük maliyetleri, estetik görünümleri ve inşa sürelerinin kısalığı nedeniyle dünya çapında son yıllarda orta ve uzun açıklıkların geçilmesi amacıyla tercih edilmektedirler. Modern kablolu köprüler, fan tip, harp tip ve yarı harp tip olarak üç farklı kablo düzenlemesinde inşa edilmektedirler. Her geçen gün taşıt sayısındaki artış, günümüzde daha fazla karayoluna ihtiyaç duyulmasına neden olmaktadır. Bu nedenle üretilen projelerde köprüler, geniş tabliyeler yerine iki yahut üç tabliyeli olarak tasarlanmaktadır. Bu çalışmada, yukarıda belirtilen nedenlerden yola çıkılarak çift tabliyeli kablolu köprüler üzerine bir araştırma yapılmıştır.Çalışmanın ilk kısmında genel olarak kablolu köprülerin tarihsel gelişiminden, yapısal bileşenlerinin özelliklerinden ve konu ile ilgili çalışmalardan bahsedilmiştir. Tarihsel gelişim bakımından özellikle 20. yüzyıl da inşa edilmiş önemli modern kablolu köprü örneklerine ait özelliklerden söz edilmiştir. Kablolu köprülerin yapısal bileşenleri olan kablolar, tabliyeler ve kuleler hakkında bilgiler verilmiş ve son yıllarda köprü uygulamalarında sıklıkla kullanılan ortotropik tabliyelerin genel ve pratik hesabından bahsedilmiştir.İkinci kısımda, çalışmanın amacına uygun oluşturulan üç boyutlu çift tabliyeli kablolu köprü modellerinin ön boyutlandırılması yapılmış ve modellerde kullanılan eleman kesitleri verilmiştir. Oluşturulan farklı kablo düzenlemelerine sahip modellere uygulanan yükler ve modellerin geometrileri de bu kısımda sunulmuştur.Üçüncü kısımda, modellenen farklı kablo düzenlemelerine sahip çift tabliyeli kablolu köprülerin, birbirlerine göre farklılıklarını elde edebilmek amacıyla SAP2000 bilgisayar programı yardımı ile statik ve dinamik yükler altında analizleri yapılmış ve elde edilen sonuçlar sunulmuştur. Zaman-tanım aralığında yapılan dinamik analizde İzmit-Yarımca depremi kayıtları kullanılmıştır.Dördüncü kısımda elde edilen sonuçların değerlendirilmesi yapılarak çift tabliyeli kablolu köprü modelleri arasındaki farklıklılar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cable stayed bridges are prefered to passing middle and long spaces entire world because of their süperior load-carrying capacity, low cost, aesthetic appearance and short construction time. Modern cable stayed bridges are constructed three different cable layout such as fan type, harp type and semi-harp type. Because of the increasing vehicle population, everyday much more raodway to be needed. Hence, new cable stayed bridge projects are designed with two or three decks instead of wide decks. For these reasons above mentioned, there is a research about double deck cable stayed bridges in this study.In the first part of the study is mentioned historical evolution and structural components of cable stayed bridges and previous researches which related with this study. Especially talked about features of important cable stayed bridges which was built in 20. century for historical evolution. General informations are given about cables, decks and towers which are main structural components of cable stayed bridges. Lastly, mentioned about general and practical calculation of orthotropic decks which often use in bridge projects at last years.The preliminary design stage of three dimensional double deck cable stayed bridge models is handled and cross sections of components of models are given in the second part. In addition to this, loads which apply different cable layout models and geometry of models are presented in this chapter.İn the third part to obtain differences between double deck cable stayed bridges with different cable layouts are analyzed acting static and dynamic loads with SAP2000 computer program and consequences are presented. İzmit-Yarımca earthquake records are used for time?history analysis.Finally, obtained results are summarized in the last part of the study and differences between cable stayed bridge models are presented.