Uşak Üniversitesi 1 Eylül Kampüsü(Uşak) florası ve etnobotanik açıdan değerlendirilmesi
The flora and its ethnobotanic evaluation of Uşak University 1 Eylül Campus (Uşak)
- Tez No: 179968
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SERTESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma 2006?2007 yılları arasında Uşak Üniversitesi 1 Eylül Kampüs Alanının florasını tespit edilmesi ve etnobotanik özelliklerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma alanı Uşak il sınırları içinde, Türkiye'nin Grid sistemine göre B2 karesine girmektedir. Bölgede 48 familya ve 163 cinse ait 240 takson tespit edilmiştir. Endemik taksonların sayısı 23 olup total floranın %9,58'ini teşkil eder. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı şöyledir: Akdeniz elementleri % 15 (36), İran- Turan elementleri % 12,08 (29), Avrupa- Sibirya elementleri % 3,75 (9)'dur. 166 taksonun ise Türkiye florasında hangi bölge elementi olduğu belirtilmemiştir. Alanın florasında Pteridophyta 4, Gymnospermae 6, Angiospermae 230 taksonla temsil edilmiştir. Angiospermlerin 28'i Liliopsida, 202'si Magnoliopsida sınıfına dahildir. Fabaceae %12,5 (30), Brassicaceae %9,58 (23), Asteraceae %7,91 (19), Poaceae %6,25 (15), Lamiaceae %6,25 (15) en fazla takson içeren familyalardır. Sahada en fazla takson içeren cinslerin sıralanışı ise şöyledir: Vicia %3,68 (6), Alyssum %3,06 (5), Onobryhis %3,06 (5), Consolida %2,45 (4), Ornithagalum %2,45 (4) ve Pinus %2,45 (4)'dir. Araştırma alanındaki etnobotanik özelliği bulunan bitkilerin 72'si tıbbi amaçlı, 51'i gıda, 25'i çay, 6'sı baharat, 6'sı süs, 5'i yakacak, 4'ü zehirli, 12'si yem, 2'si inşaat malzemesi, 2'si mobilya yapımı, 2'si boya, 1'i nazara karşı, 1'i muska, 1'i süpürge, 1'i sepet yapımında kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This investigation was carried out between 2006 and 2007 to determine the flora and its ethnobotanic evaluation of Uşak University 1 Eylül Campus district. The research area is located within B2 of the Grid system in Uşak, Turkey. In the region, 240 taxa belonging to 48 families and 163 genera were determined. The number of endemic taxa is 23 and they form 9.58% of the total flora. Distributions of the taxa according to the phytogeographical regions are as follows: Mediterranean elements 15% (36), Irano-Turanian elements 12.08% (29), Euro-Siberian elements 3.75% (9). Pytogeographic regions of the remaining 166 taxa in Turkey are not specified. In the floristic view of the area, the presented taxa are: Pteridophyta 4, Gymnospermae 6, Angiospermae 230. 28 of Angiosperms are in Liliopsida and 202 are in Magnoliopsida. The families which have the most taxa are: Fabaceae 12.5% (30), Brassicaceae 9.58% (23), Asteraceae 7.91% (19), Poaceae 6.25% (15) and Lamiaceae 6.25% (15). Order of the genera containing the most taxa in this region is as follows: Vicia 3.68% (6), Alyssum 3.06% (5), Onobryhis 3.06% (5), Consolida 2.45% (4), Ornithagalum 2.45% (4) and Pinus 2.45% (4). Usages of the plants which have ethnobotanic properties are as follows: 72 for medical purposes, 51 for food, 25 for making tea, 6 for using spices, 6 for ornament plants, 5 for fuel, 4 of them poisonous, 12 as fodder plants, 2 as constructive material, 2 for furniture, 2 for dying, 1 as charm, 1 as amulet, 1 for producing broom, 1 for producing basket.