2-,4 ve 6 ? bromonikotinik asit moleküllerinin yapılarının titreşim spektroskopisi yöntemiyle deneysel ve teorik olarak incelenmesi
The experimental theorical investigation of the 2,-4 and 6-bromonikotonic acid molecules by vibrational spectroscopy
- Tez No: 179969
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KARABACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada 2,¬- 4 ve 6 - Bromonikotinik asit moleküllerinin (2, 6-BrNA) deneysel ve teorik hesaplamaları karşılaştırılarak sunulmaktadır. Moleküllerin katı fazdaki İnfrared spekturumları 4000-400 cm-1, Raman spekturumları ise 4000- 0 cm-1 spektral bölgesinden kaydedildi. Gaussian 03 programıyla yarı-deneysel ab-initio HF ve DFT(B3LYP) metodunu kullanılarak optimize geometrileri elde edildi. 6-311++G(d,p) temel setinde ab initio yöntemler içerisinde Hartre-Fock (HF) metodu ve yoğunluk fonksiyon teorisi (DFT) içerisinde B3LYP teori düzeylerinde her üç molekülün dört farklı (C1, C2, C3, C4) yapısı ve Dimer C1 yapıları için bağ açıları, bağ uzunlukları ve titreşim frekansları hesaplandı. Elde edilen verilerden her bir parametre için korelasyon grafikleri çizilerek hangi metodun deneysel verilere en yakın sonucu verdiği tespit edildi. Buna göre geometrik parametreler için HF metodunun, titreşim frekansları için de B3LYP metodunun daha iyi sonuç verdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The experimental and theoretical study on the structures and vibrations of 2, 4 ve 6-bromonicotinic acid (2, 4 ve 6-BrNA, C6H4BrNO2) are presented. The Fourier transform infrared spectra (4000?400 cm-1 ) and the Fourier transform Raman spectra (4000?0 cm-1) of the title molecule in solid phase have been recorded, for the first time. There are four conformers, C1, C2, C3, C4 and Dimer C1 for this molecule. The molecular geometry and vibrational frequencies of 2, 4 and 6- bromonicotinic acid in the ground state have been calculated by using the Hartree-Fock (HF) and density functional method (B3LYP) with 6-311++G (d,p) as the basis set. Calculations were carried out using Gaussian 03 package of program. On the basis of the comparison between calculated and experimental geometric parameters of 2 and 6-bromonicotinic acid HF method, B3LYP molecular vibrational problems gives best correlation.