Bazı beyaz çürükçül fungusların antigenotoksik aktivitesinin Drosophila kanat somatik mutasyon ve rekombinasyon testi (SMART) ile araştırılması
Investigation of antigenotoxic effects some of the white rot fungi in Drosophila wing somatic mutation and recombination test (SMART)
  1. Tez No: 179995
  2. Yazar: AYGÜL KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YEŞİLADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Araştırmalar, bazı besinlerin antigenotoksik aktiviteye sahip olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada, Trametes versicolor ve Pleurotus ostreatus beyaz çürükçül funguslarının genotoksisite üzerinde azaltıcı etkisinin olup olmadığı araştırıldı. Bu amaçla somatik mutasyon ve rekombinasyonu ölçen ve in vivo bir çalışma olan Drosophila kanat benek testi (SMART) kullanıldı. Bir mutajen olan Mitomisin C (MMC)'ye karşı beyaz çürükçül fungusların antigenotoksik etkisi araştırıldı.Çalışmalar sonucunda T.versicolor ve P. ostreatus tozlarının MMC tarafından oluşturulan DNA hasarını baskılayabileceği saptandı. T. versicolor ve P. ostreatus MMC tarafından oluşturulan somatik hücre mutasyonunu baskılayabilmektedir.Bu sonuçlar, T. versicolor ve P. ostreatus funguslarının antirekombinojenik aktivite ile antigenotoksik aktiviteli faktörleri içerdiğini öne sürmüştür. Elde edilen verilerden özellikle T. versicolor' ın birtakım antigenotoksik faktör(ler) içerdiği ve olasılıkla da bunların polisakkaropeptit formunda olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Studies have shown that certain foods contain with antigenotoxic activities. Here, we ask if dried powders from two white rot fungi, Trametes versicolor and Pleurotus ostreatus, have a mitigating effect on genotoxicity. We used in vivo assay: Drosophila wing spot test (also known as SMART) which measures somatic mutation and recombination. A mutagen were tested with the mushroom powders: Mitomycin-C (MMC). We found that T. versicolor and P. ostreatus powders can suppress DNA damage induced by MMC we tested. T. versicolor and P. ostreatus powders were able to suppress somatic cell mutation induced by MMC.These results suggest that T.versicolor and P.ostreatus mushrooms contain factors with antigenotoxic activity, including anti-recombinogenic activity. The data suggest that there is a novel antigenotoxic factor(s) in T.versicolor, possibly in the form of polysaccharopeptides.