Grupoidler ve demetler (sheaves)
Groupoids and sheaves
  1. Tez No: 179996
  2. Yazar: HATİCE TUĞBA ERTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN İÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Üç bölümden oluşan bu tezin birinci bölümünde bu tez icin gerekli olan temeltanım ve teoremler verildi. Bu bölümde grupoidin temeli olan kategori kavramı ilegrupoid tanımı ve bazı temel topolojik kavramlar örnekleri ile verildi.Ikinci bölümde demet(sheaf) teorisinin temel tanım ve teoremleri verildi. Bukavram öndemet, kümelerin demeti, harita, atlas kavramları ile birlikte incelendi.Son bölümde; birinci ve ikinci bölümde verilen grupoid ve demet(sheaf) kavramlarıarasındaki ilişkiler irdelendi.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters. In the first chapter we recalled basicdefinitions, theorems and examples about category theory and groupoids which arenecessary for the rest of the thesis.In the second chapter, we introduced concept of sheaf theory together withdefinitions, theorems and examples in detail. Presheaves, sheaves of sets, charts andatlases are main issues in this chapter.In the third chapter we studied the relation between groupoids and sheaves asmain issue of this thesis.