Kahramanmaraş Orman İşletme Müdürlüğü Merkez İşletme Şefliği'nde üretim işlerinin coğrafi bilgi sistemi yardımıyla planlanması üzerine araştırmalar
Research on harvesting planning using geographical information system in Kahramanmaras Forest Service Directorate Central District Chief
- Tez No: 180017
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN ERDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Ormancılıkta üretim işlerinin planlanması işlemi birçok faktöründeğerlendirilmesini gerektirmektedir. Planlama için gerekli olan bilgiler değişikkaynaklardan ve değişik standartlarda elde edilmektedir. Veri kaynaklarının çokdeğişik olması bu verilerin etkili bir şekilde ve birlikte kullanılmalarında problemleroluşturmaktadır.Geleneksel yöntemler ile yapılan planlama çalışmaları sırasında gerekeşyükselti eğrili topoğrafik haritalar üzerinde yapılan çalışmalarda gerekseplanlama için gerekli olan verilerin amenajman planlarından alınıpdeğerlendirilmesi işlemleri büyük bir iş yoğunluğu oluşturmaktadır. Bu çalışmadabu işlemlerin kolay bir şekilde yapılabilmesi için coğrafi bilgi sistemindenfaydalanma amaçlanmıştır.Üretim planı sayısal harita üzerinde, planlama birimi alanının her noktasınaulaşmayı sağlayacak bir şekilde hazırlanmıştır. Hazırlanan üretim planında enuygun bileşenlerin oluşturulması amacıyla diğer ormancılık disiplinlerinin dekullanabilecekleri bir veritabanı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Planning harvesting operations in forestry requires evaluation of number offactors. The necessary information for the planning are obtained from varioussources and standards. Having very different data sources generates problems inusing these data effectively and collectively.During planning operations using conventional methods, both working ontopographic maps with contour lines and obtaining and utilizing necessary planningdata from management plans causes great amount of work intensity. In this study, itwas aimed to take the advantages of Geographical Information Systems (GIS) forperforming these operations easily.Harvesting planning was developed to access every point of harvesting unit ondigital map. A data base was developed to generate the most appropriatecomponents in harvesting plan and to be used in other forestry principles.