Kamu çalışanlarını motive eden faktörlerin analitik hiyerarşi prosesi ile önceliklendirilmesi ve bir kamu kuruluşunda uygulama
Determining the predence of incentive factors of public employees by analytical hierarchy process and an application in a public organization
- Tez No: 180046
- Danışmanlar: PROF. DR. HADİ GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Değişimin hız kazandığı dünyamızda, çalışma hayatında insan faktörününönemi artmıştır. Mal veya hizmet üreten örgütlerin en önemli girdisi insandır.Karşılıklı olarak bireylerin çalıştıkları örgütten, örgütlerin çalışanlarından birtakım beklentileri vardır. Örgütsel amaçlar ile çalışanların amaçları arasındabir entegrasyondan söz etmek gerekir. Çalışanların beklentilerininkarşılanması, örgütsel amaçların da gerçekleşmesini sağlayacaktır. Örgütseletkinliğin artmasında motivasyon teorilerinden faydalanmak mümkündür.Motivasyon yönlendirici bir güçtür. Çalışanları motive etmek istiyorsanız,onları güdüleyen faktörleri bilmeniz ve onların gereksinimlerini karşılamanızgerekir. Günümüzde insan kaynakları bölümleri, motivasyon yönetimine ayrıcaönem verirler. Bu tez de, kamu çalışanlarını motive eden faktörler analitikhiyerarşi proses metodu kullanılarak önceliklendirilmiştir. Yöneticilerin hangigüdüleyici faktörlere eğilmeleri hakkında yol gösterici bir sıralamagerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, performans ve verimlilikte etkili olan sosyalbir konu matematiksel bir metodla (analitik hiyerarşi proses) başarılı birbiçimde değerlendirilmiştir.Bilim Kodu : 906.2.062Anahtar Kelimeler : Motivasyon, Kamu Çalışanları, AHPSayfa Adedi : 92Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hadi GÖKÇEN
Özet (Çeviri)
In the world that the change speeds up, the importance of human being factorin business life is mounted up. The most significant input of organizations thatproduce goods and services is human being. Mutually, there are some individualexpectations from organizations that they work in and organizationalexpectations from individuals who work for. It is necessary to determine theintegration between organizational objectives and employees objectives.Meeting expectations of the employees is also going to obtain to coming trueorganizational objectives. It is possible to benefit from incentive theories inincreasing organizational effectiveness. Motivation is a collimator force. If youwant to motivate employees, it is necessary to know the factors driving themand to meet their necessities. Today, human resources departments, in addition,emphasize on motivation management. In this thesis, the factors motivatingpublic employees are preceded using with analytical hierarchy process method.A guide ordering about that managers inclining on which motivating factorsused is performed. In this study, a social subject that is effective in performanceand productivity is successfully evaluated with a mathematical method.Science Code : 906.2.062Key Words : Motivation, Public Employees, AHPPage Number : 92: Prof. Dr. Hadi GÖKÇENAdviser