Eliptik eğri kriptografisi
Elliptic curve cryptography
  1. Tez No: 180047
  2. Yazar: ÖZGE ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN AFACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezde, eliptik eğrilerin matematiksel temelleri incelenmiş ve bireliptik eğri şifreleme sisteminin simülasyonu gerçekleştirilmiştir.Ayrıca, eliptik eğri sistemlerinin kripto analizine deşifrelemedeğinilmiştir. Eliptik eğri kriptografisinin algoritması RSA ve DSA gibidiğer açık anahtarlı kripto sistemlerinin algoritmaları ilekarşılaştırılmıştır. Açık anahtarlı şifreleme sistemlerinde, algoritmanınkullandığı matematiksel yöntemlerin kullanılan algoritmanınuzunluğundan daha önemli olduğu görülmüştür. Eliptik eğri şifrelemesisteminin simülasyonu için C++ ile bir program yazılmıştır.Anahtar Kelimeler : Eliptik eğriler, Kriptografi, RSA, Özet fonksiyonu
Özet (Çeviri)
In this thesis, the mathematical foundations of elliptic curves arestudied and the simulation of an elliptic curve crypto system is realized.Also, the cryptanalysis of elliptic curve crypto systems are covered.The algorithm of the elliptic curve cryptography is compared with thealgorithms of other public key crypto systems such as RSA and DSA. Inpublic key cryptography, the mathematical methods behind thealgorithms are found to be more important than the length of thealgorithm. For the simulation of the elliptic curve crypto system aprogram is written in C++.Key Words : Elliptic curves, Cryptography, RSA, Hash function