Trafik kazası haberlerinin medyada sunumunun Cumhuriyet, Hürriyet ve Zaman gazetesi örneklerinde incelenmesi
A Critical reconsideration on the presentation of traffic accidents in print media with specific reference to Cumhuriyet, Hürriyet and Zaman newspapers
  1. Tez No: 180048
  2. Yazar: ARZU EKİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ARIKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Kazalar, İletişim Bilimleri, Journalism, Accidents, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Trafik kazaları, Türkiye'de önemli ve güncel bir sorundur. Bu sorununçözümünde konu ile ilgili kurum ve kuruluşlar ile eğitim kurumlarına görevdüşmekle birlikte, yazılı ve görsel basına da önemli görevler düşmektedir.Medya kuruluşlarının üzerine düşen toplumsal görev, habercilik görevlerininde gerektirdiği gibi, trafik kazalarının yarattığı sorunlar ve nedenleri ile ilgilihalkı bilgilendirmek, eğitmek, uyarmak ve bilinçli bir kamuoyu oluşturmaktır.Yazılı ve görsel basının habercilik biçiminin birbirine yakın görülmesinedeniyle, haber medyasının trafik kazası haberlerini sunarken kullandığıhabercilik anlayışının ne olduğu ve haberde yer alan unsurlar tespit edilmeküzere, halkın belli kesimlerini temsil ettiği düşünülen Cumhuriyet, Hürriyet veZaman gazeteleri örneklem alınarak alınmış, her üç gazetenin haber olarakverdiği, 01-31 Ocak 2005, 01 Ekim-10 Kasım 2005 tarihleri arasında meydanagelen toplam 118 trafik kazası haberi nitel ve nicel içerik analizi yöntemlerikullanılarak incelenmiştir.Çalışmada incelenen Cumhuriyet, Hürriyet ve Zaman gazetelerinin, trafikkazası haberlerini verirken bilgilendirme, eğitme ve bilinçlendirmeunsurlarından daha fazla haberi sansasyonelleştirecek unsurları kullandığı vetrafik kazası haberlerini popülist habercilik yaklaşımıyla sundukları sonucunavarılmıştır.Anahtar Kelimeler : Trafik kazası, medya, yazılı basın, içerik analizi
Özet (Çeviri)
Since traffic accidents are highly problematic and worth stressing issue inTurkey, this thesis concentrates on the responsibilities of print medium forrevealing the exact context and content of the incident. Consequentially, it isargued that media centers besides their responsibility of being neutral; alsohave the task of informing, educating, taking attention and accordingly forminga conscious public domain.In that respect this thesis structures it self around three different newspapersrepresenting three different fragments of society -that of Cumhuriyet, Hürriyetand Zaman News, in its analysis of 118 printed traffic accidents between thedates 01-31 January 2005 and 01 October-10 November 2005.As a result of that analysis, this thesis claims that the primary aim of these threedifferent newspapers is not to reflect or to present the news in their totaltransparency but their particular concern through their populist approach is tomediatic exaggeration.Key Words : Traffic accidents, mass media, print media, content analysis