Kefirden izole edilen maya ve bakterilerin bazı patojen mikroorganizmalar üzerine inhibitör etkisi
The Inhibitory effects on some pathogen bacteria of some yeast and lactic acid bacteria isolated from kefir
- Tez No: 180066
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN URAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırmada kefirden izole edilen laktik asit bakterileri ve mayalarınbazı patojen bakteriler üzerine göstermiş olduğu inhibitöraktivitelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle AnkaraÜniversitesi Ziraat Fakültesinde üretilen kefir örneklerinden izole edilenLactobacillus casei, Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus,Leuconostoc cremoris, Enterococcus faecalis, Enterococcus faecium,Candida kefir, Candida famata türlerinin antimikrobiyal aktiviteleriçalışılmıştır. Klinik, peynir ve süt örneklerinden izole edilen 91 patojenbakteri indikatör olarak kullanılmıştır. Bu izolatlar; 20 Staphylococcus(%22), 13 Salmonella ( %14), 3 Shigella (%3), 22 Klebsiella ( %24), 11Enterobacter (%12), 6 Hafnia (%7), 4 Citrobacter ( %5), 2 Pseudomonas(%2), 2 Proteus (%2), 1 Listeria (%1), 2 Serratia (%2), 4 Escherichia(%5), 1 Aeromonas (%1) olarak tespit edilmiştir. Kefirden izole edilenCandida türleri ve laktik asit bakterilerinin antimikrobiyal aktivitelerikuyu difüzyon metodu ile test edilmiştir. Candida famata ve Candidakefir mayaları çalışmada indikatör bakterilere karşı en etkin inhibitöraktiviteyi Staphylococcus türleri üzerinde göstermiştir. Candida kefirtüm izolatlarda C. famata' ya oranla daha etkin inhibitör aktiviteoluşturmuştur. C. kefir ve C. famata tüm Klebsiella pneumoniaeizolatları üzerinde inhibitör etki göstermiştir. Ancak Klebsiella oxytocaizolatlarının bazılarında inhibitör zonu tespit edilmiştir. C. kefir ve C.famata' nın indikatör Salmonella typhi, Salmonella paratyphi veSalmonella typhimurium türlerine karşı oluşturdukları zon çapı 6 mm ile18 mm arasında değişmektedir. 2 Salmonella cholerasius izolatındanyanlız birinde inhibitör zonu tesbit edilmiştir. Candida kefir ve C.famata' nın indikatör Pseudomonas putida, Shigella flexneri,Aeromonas hydrophila, Enterobacter aerogenes, Enterobacter,Enterobacter gergoviae, Enterobacter agglomerans, Enterobactercloacae ve Proteus mirabilis izolatları üzerine inhibitör etki gösterdikleritespit edilmiştir. Ancak Listeria monocytogenes, Shigella sonneiizolatlarında inhibitör zonu oluşmamıştır. Bazı Escherichia suşlarındaC. kefir ve C. famata mayallarının inhibitör etkisi gözlenmiştir.Enterococcus fecalis, Enterococcus faecium bakterilerinin indikatörStaphylococcus, Listeria, Salmonella, Shigella, Klebsiella,Enterobacter, Hafnia, Citrobacter, Pseudomonas, Proteus, Serratia,Escherichia, Aeromonas izolatları üzerinde büyük inhibitör zonu tespitedilmiştir. Enterococcus faecalis, Enterococcus faecium bakterileri tümindikatör izolatlar üzerinde benzer antimikrobiyal aktivite göstermiştir.Kefirden izole edilen, Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus, Lb.casei, Leuconostoc cremoris bakterileri tüm indikatör izolatlar üzerindeantimikrobiyal aktivite göstermiştir. Lactobacillus delbrueckii subsp.bulgaricus bakterisinin en etkin antimikrobiyal aktivitesi indikatörListeria monocytogenes ve Staphylococcus izolatları üzerinde tespitedilmiştir. Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus ve Leuconostoccremoris bakterileri Pseudomonas putida izolatları üzerinde çok düşükenzim aktivitesi göstermiştir. Lb. casei' nin indikatör Shigella, Proteus,Serratia izolatlarına etkisi gözlenmiştir. Leu. cremoris ise indikatörStaphylococcus izolatlarında etkin inhibitör aktiviteyi göstermiştir.Anahtar Kelimeler : Laktik asit bakterileri, Kefir, İnhibitör aktivite
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the inhibitor activities of lactic acidbacteria and yeast isolated from kefir on some pathogenmicroorganisms. For this purpose a study is conducted on theantimicrobial activities of Lactobacillus casei, Lactobacillus delbrueckiisubsp. bulgaricus, Leuconostoc cremoris, Enterococcus faecalis,Enterococcus faecium, Candida kefir, Candida famata species isolatedfrom the kefir samples produced in Ankara University Faculty ofAgriculture. 91 pathogen bacteria isolated from clinic cheese and milksamples have been used as indicators. This isolated; 20Staphylococcus (%22), 13 Salmonella ( %14), 3 Shigella (%3), 22Klebsiella ( %24), 11 Enterobacter (%12), 6 Hafnia (%7), 4 Citrobacter (%5), 2 Pseudomonas (%2), 2 Proteus (%2), 1 Listeria (%1), 2 Serratia(%2), 4 Escherichia (%5), 1 Aeromonas (%1) have been ascertained.The antimicrobial activities of Candida species and lactic acid bacteriahave been tested with the well diffusion method. In the study, theCandida famata and Candida kefir yeasts showed their most effectiveinhibitor activity on Staphylococcus species. C. kefir showed the moreinhibitor activity on all isolates in comparison to C. famata showedinhibitor effect on all isolates. On someKlebsiella pneumoniaeisolates, however, inhibitor zone has beenKlebsiella oxytocaascertained. The diameter of the zone formed by C. kefir againstindicator Salmonella typhi, Salmonella paratyphi and Salmonellatyphimurium species ranges between 6 mm and 18 mm. It isascertained that C. kefir ve C. famata showed inhibitor effect onindicator Pseudomonas putida, Shigella flexneri, Aeromonashydrophila, Enterobacter aerogenes, Enterobacter, Enterobactergergoviae, Enterobacter agglomerans, Enterobacter cloacae andProteus mirabilis isolates. In Listeria monocytogenes, Shigella sonneiisolates, however, no inhibitor zone has been formed. In someEscherichia sushes the inhibitor effect of C. kefir yeasts was observed.A big inhibitor zone by Enterococcus faecalis, Enterococcusfaecium bacteria was ascertained on the indicator Staphylococcus,Listeria, Salmonella, Shigella, Klebsiella, Enterobacter, Hafnia,Citrobacter, Pseudomonas, Proteus, Serratia, Escherichia,Aeromonas isolates. The Enterococcus faecalis, Enterococcusfaecium bacteria showed similar antimicrobial activity on all indicatorisolates. Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus, Lb. casei,bacteria isolated from kefir showedLeuconostoc cremorisantimicrobial activity on all indicator isolates. The most effectiveantimicrobial activity of Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricusbacterium was ascertained on indicator Listeria monocytogenes andStaphylococcus isolates. Lactobacillus delbruckeii subsp. bulgaricusand Leuconostoc cremoris bacteria showed a very low enzyme activityon Pseudomonas putida isolates. The effect of Lb. casei on indicatorShigella, Proteus, Serratia isolates was observed. Leu. cremorisshowed effective inhibitor activity on indicator Staphylococcusisolates.