Kefirden izole edilen mayaların antimikrobiyal etkileri
Antimicrobial effect of yeast isolated from kefir
- Tez No: 496373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE FUNDA KARBANCIOĞLU GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, kefirden izole edilen maya izolatlarının bazı patojen mikroorganizmalar üzerinde antimikrobiyal etkilerini araştırmaktır. Yapılan çalışmada ilk olarak çeşitli markaların ticari kefirleri ile kefir danelerinden hazırlanan kefir içeceklerinden maya izole edilmiştir. Ardından bu mayaların Aspergillus flavus ve Aspergillus niger ile Escherichia coli ve Staphylococcus aureus üzerinde antimikrobiyal etkileri araştırılmıştır. Bu mikroorganizmalara karşı önce nokta ekim ve kuyucuk difüzyon yöntemleri uygulanmıştır. Nokta ekim yönteminde küfler üzerinde antimikrobiyal etkiyi gösteren zon çapının oluşmadığı, bununla birlikte sporlanmanın azaldığı görülmüştür. Kuyucuk difüzyon yönteminde ise bakterilere karşı oluşan zon çapı
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the antimicrobial effects of yeasts isolated from kefir on some pathogenic microorganisms. Firstly, yeasts were isolated from commercial kefir samples and kefir beverages prepared from kefir grains. Then, antimicrobial activity of yeast isolates against Aspergillus flavus, Aspergillus niger, Escherichia coli and Staphylococcus aureus were investigated by using spot-inoculatd and/or well diffusion methods. In the spot-inoculated method, the zone diameter that indicate the antimicrobial effect against molds was not determined, however sporulation was decreased. In the well diffusion method, the zone diameter against bacteria determined as