Yangınla ilgili mevzuatlar çerçevesinde toplanma amaçlı yapılarda kaçış yollarının analizi ve bir örnek çalışma
The analysis of means of egress in the assembly occupancies in the context of fire regulations and a sample project
  1. Tez No: 180075
  2. Yazar: FATMA SEVİNDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Toplanma amaçlı yapılar, yangın güvenliği açısından oldukça tehlikeliyapılardır. Kullanıcı yoğunluğunun fazla olması, kullanıcıların yapıya alışıkolmaması, yapıların genellikle büyük ölçekte ve karmaşık planlamaya sahipolması, atriumlu olabilmesi, akustik ve dekorasyon amaçlı tutuşabilir özelliktekaplama malzemelerinin çok yaygın olarak kullanılması, bu yapılardaki yangıngüvenlik önlemlerinin yüksek derecede olmasını gerektirmektedir.Bu bağlamda tezde toplanma amaçlı yapıların karakteristik özellikleri ortayakonmuş, bu konuda ulusal ve uluslar arası mevzuatlar incelenmiş vekarşılaştırmalı analizleri yapılmıştır.Yapılan analizler sonucunda performans kriterleri oluşturularak, seçilen örnekproje değerlendirilmiş ve söz konusu örnek projenin boşaltım modellemesigerçekleştirilmiştir. Modellemede kullanılan yazılım, başka bir projenin yapılantatbikat ve modelleme sonuçlarıyla karşılaştırılarak güvenilirliği test edilmiş veolumlu sonuç elde edilmiştir.Seçilen örnek proje üzerinde de modellemeler yapılmıştır. Bütün bu çalışmalarışığında, performansa dayalı yangın güvenliği tasarımının önemi vurgulanmışvve modelleme yönteminin tasarım sürecinde uygulanmasının gerekliliği ortayakonmuştur.Bilim Kodu : 804.1.099Anahtar Kelimeler : Toplanma amaçlı yapı, yangın güvenliği, kaçış yolları,tahliye süresi, mevzuatlar, boşaltım modelleri,Sayfa Adedi : 259Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Füsun Demirel
Özet (Çeviri)
Assembly occupancies are quite risky buildings in terms of fire safety. Highdensity of occupant load, unfamiliarity of occupants to the buildings, somefeatures of the buildings like having huge sizes, complex schema, an atrium andcommon use of combustible covering materials are reasons that require highfire safety precautions.In this thesis, characteristic features of assembly occupancies are explained;additionally national and international fire regulations are observed andanalyzed comparatively.Performance criteria are created as a result of these analyses and the sampleproject is evaluated via these criteria. In addition to this, the simulation methodis executed for this project, beforehand, the reliability of the software that hadbeen used in simulation was tested by means of comparing the result of theexercise (actual evacuation) had made for another project with the result of thesimulation for the same project. This comparison gave satisfactory results.viiThe sample project was simulated with tested model. As a conclusion of thesestudies, the importance of the performance- based fire safety design and thenecessities of applying the simulation in the design period are emphasized.Science Code : 804.1.099Key Words : Assembly occupancy, fire safety, means of egress, evacuationtime, evacuation models and fire regulationsPage Number : 259Adviser : Assoc. Prof. Dr. Füsun Demirel