Ankara'da satışa sunulan döner kebap çeşitlerinden Listeria monocytogenes, Staphylococcus aureus, Aeromonas hydrophila izalasyonu ve çeşitli antibiyotiklere dirençlikleri
Antibiotic resistance and isolation of Listeria monocytogenes, Staphylococcus aureus, Aeromonas hydrophila from 'döner kebap' varieties offered for consumption in Ankara
  1. Tez No: 180074
  2. Yazar: SEMRA TOPÇU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada Ankara il merkezinde çeşitli lokanta ve büfelerde tüketimesunulan döner kebap çeşitlerinin mikrobiyolojik kalitesi araştırılmıştır.Çalışmada 25 çiğ ve 25 pişmiş olmak üzere toplam 50'şer adet et ve tavukdöneri incelenmiştir. Çiğ et döner örneklerinden; Listeria monocytogenes %16(4), Staphylococcus aureus %32 (8) ve Aeromonas hydrophila %64 (16) oranındaizole edilmiştir. Pişmiş et döner örneklerinden ise L. monocytogenes %4 (1), S.aureus %20 (5) oranında izole edilmiş ve pişmiş et döner örneklerinde A.hydrophila bulunamamıştır. Çiğ tavuk döner örneklerinden L. monocytogenes%12 (3), S. aureus %24 (6) ve A. hydrophila %52 (13) oranında izole edilmiştir.Pişmiş tavuk döner örneklerinden ise L. monocytogenes %4 (1), S. aureus %16(4) ve A. hydrophila %4 (1) oranında bulunmuştur. Ayrıca araştırmamızda çiğve pişmiş döner örneklerinden izole edilen L. monocytogenes, S. aureus ve A.hydrophila izolatlarının antibiyotik duyarlılık testleri, Kirby-Bauer diskdifüzyon yöntemi ile Mueller Hinton Agar besiyerinde 8 farklı antibiyotikkullanılarak tespit edilmiştir. Araştırmamız sonucunda et ve tavuk dönerörneklerinden izole edilen tüm L. monocytogenes izolatlarının; Ampicillin,Gentamicin, Erythromycin, Tetracyclin, Chloramphenicol, Cephalothin,vStreptomycin ve Vankomycin'e duyarlı oldukları tespit edilmiştir. Et ve tavukdöner örneklerinden izole edilen tüm S. aureus izolatların; Gentamicin,Erythromycin, Tetracyclin, Chloramphenicol, Cephalothin, Streptomycin veVankomycin'e duyarlı oldukları bulunmuştur. Çiğ ve pişmiş tavuk dönerörneklerinden elde edilen S. aureus izolatlarının Ampicilin'e %80 (8), çiğ vepişmiş et döner örneklerinden izole edilen S. aureus izolatlarının iseAmpicillin'e %92,3 (12) oranında dirençli oldukları belirlenmiştir. Yineçalışmamızda et ve tavuk döner örneklerinden elde ettiğimiz A. hydrophilasuşlarının; Gentamicin, Erythromycin, Tetracyclin, Chloramphenicol,Cephalothin, Streptomycin'e duyarlı ve Ampicillin ve Vankomycin'e dirençlioldukları tespit edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Döner-kebap, Listeria monocytogenes, Staphylococcusaureus, Aeromonas hydrophila, et, tavuk, antibiyotikdirenci
Özet (Çeviri)
In this study, the microbiological properties of the ?Döner Kebap? varietiesoffered in restaurants and buffets located in the town of Ankara have beeninvestigated. 25 raw and 25 cooked meat Döner kebap samples and 25 raw and25 cooked chicken Döner kebap samples have been worked. The frequency ofthe patogen microorganisms, namely Listeria monocytogenes, Staphylococcusaureus, and Aeromonas hydrophila have been determined. The rate of isolationof the specified microoorganisms in the raw meat samples are as follows: L.monocytogenes %16 ( 4 samples), S. aureus %32 (8 samples), A. hydrophila%64 (16 samples). In case of cooked meat Döner kebap samples, no A.hydrophila was detected, L. monocytogenes and S. aureus were isolated at therate of %4 (1 sample) and %20 (5 samples) from cooked chicken döner kebap,respectively L. monocytogenes %4 (1 sample), S. aureus %16 (4 samples), A.hydrophila %4 (1 sample) were obtained. Furthermore, antibiotic sensitivitytests have have been applied to the isolates of L. monocytogenes, S. aureus andA. hydrophila obtained from raw and cooked döner. Kirby -Bauer discdiffusion method was used for the tests and sensitivity was determined usingviieight different antibiotics in Mueller Hinton Agar media. The study shows thatall L. monocytogenes isolates obtained from meat and chicken döner kebapsamples are susceptible to Ampicillin, Gentamicin, Erythromycin, Tetracyclin,Chloramphenicol, Sefalotin, Streptomycin and Vancomycin. All S. aureusisolates are sensitive to Gentamicin, Erythromycin, Tetracyclin,Chloramphenicol, Sefalotin, Streptomycin and Vancomycin. %80 and %92,3 ofS. aureus isolates obtained from raw and cooked chicken and meat dönerkebaps were resistant to Ampicillin. The study also shows that A. hydrophilastrains isolated from meat and chicken döner samples were resistant toGentamicin, Erythromycin, Tetracyclin, Chloramphenicol, Sefalotin,Streptomycin.Key Words : Döner-kebap, Listeria monocytogenes, Staphylococcus aureus,Aeromonas hydrophila, meat, chicken, antibiotic resistance