İnfrared yansımalı kamuflaj boya formülasyonu ve pigmentlerin etkisinin incelenmesi
Formulation of infrared reflection camouflage paint and investigation of pigment effects
- Tez No: 180076
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER BALBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Chemical Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
NFRARED YANSIMALI KAMUFLAJ BOYA FORMÜLASYONU VEP GMENTLER N ETK S N N NCELENMES(Yüksek Lisans Tezi)Yavuz ARDAHANLIOĞLUGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜHaziran 2006ÖZETDoğadaki bitki örtüsünün ve renklerinin görünür (380-700 nm) ve yakıninfrared (700-900 nm) bölgelerde yansıma değerleri olduğubilinmektedir. Doğadaki bitki örtüsüne ve rengine uyumlu yansımadeğerlerini sağlayan boyalar; askeri amaçlı silah araç ve teçhizatlar içindüşmanın çıplak gözü ve infrared türü gece görüş cihazlarına karşıkoruma sağlar. nfrared yansımalı boya formülasyonu MIL-STD-595standardında ve Türkiye'nin bitki örtüsü dikkate alınmak suretiylehazırlanmıştır. Yeşil pigment, asitte çözünmeyen kobalt, titan, çinko vekrom oksit karışımlarından meydana gelmektedir. Boyada kullanılandiğer pigmentler sırasıyla yeşil krom oksit, kırmızı demir oksit, sarıdemir oksit, siyah demir oksit, açık krom oranj ve karbazol dioksazinmenekşedir. Bu çalışmada, infrared yansımalı boyada kullanılanpigmentlerin etkisi ve boyanın uygulanabilirliği incelenmiştir.Hazırlanan infrared yansımalı kamuflaj boyanın kromatisite, görünürparlaklık, CIE LAB (L* a* b*) ve 320-1500 nm dalga boyundaki yansımadeğerleri ölçülmüştür. Çalışmalar neticesinde; doğadaki yeşil renk bitkiörtüsüne uyumlu infrared yansımalı kamuflaj boya hazırlanmıştır. Deneysonucunda, infrared yansımalı boya numunelerinin farklı açılardagönderilen ışıklarda infrared yansıma değerlerinde bir değişmeolmadığı gözlenmiştir. Formülasyonu hazırlanan boya askeri amaçlısilah, araç ve teçhizatların düşmanın çıplak gözüne ve 450-750 nmdalga boyunda çalışan gece görüş yeteneğine sahip cihazlarına karşıkoruma sağlamak amacıyla uygulanabilir.Bilim Kodu : 912Anahtar Kelimeler : infrared, kamuflaj, boyaSayfa Adeti : 100Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr Muzaffer BALBAŞI
Özet (Çeviri)
FORMULATION OF INFRARED REFLECTION CAMOUFLAGE PAINTAND INVESTIGATION OF PIGMENT EFFECTS(M.Sc.Thesis)Yavuz ARDAHANLIOĞLUGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJune 2006ABSTRACTNatural plant cover and its color have certain reflection values in bothvisible (380-700 nm) and near infrared (700-900 nm) regions.Camouflage paint formulation that have reflection values appropriate tothe natural plant cover provides protection for the military purposeweapons, vehicles and equipments against enemy naked eye and IRRtype night vision devices. Acid insoluble green pigments predominatelycomposed of cobalt, titanium, zinc and chromium oxides with oteroxides permitted, chromium oxide, red iron oxide, yellow iron oxide,black iron oxide, chromium orange and carbazole dioxazine violetpigments containing green (MIL-STD-595 color standarts, green 38334094 color code) colored aliphatic polyurethane based infraredreflection camouflage paint is formulated by considering the plantcover of Türkiye. The chromaticity, visible brightness, CIE LAB (L* a* b*)and 320-1500 nm wavelength reflection values of the formulatedinfrared reflection camouflage paint are measured. CIE LAB color spacaare measured with respect to CIE 1976 color space at 2Ë observationangle. As a result of these studies, the aliphatic polyurethane basedIRR camouflage paint is formulated which is appropriate to thet greenplant cover in nature. The formulated paint is applicable to the militarypurpose weapons, vehicles and equipments for protection againstenemy naked eye and the night vision devices (working range 450-750nm)Science Code : 912Key Words : infrared, camouflage, paintPage Number : 100Adviser : Yrd.Doç.Dr Muzaffer BALBAŞI