Fenton reaktifi ve demir sülfat / dikromat yükseltgenleriyle demir kolonunda sulardan arsenik ve krom giderilmesi
Simultaneous arsenic and chromium remediation from water by fenton and iron sulfate / dicromate oxidation on zero valent iron
  1. Tez No: 180077
  2. Yazar: GİZEM UĞURLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAYIM KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
FENTON REAKTİFİ VE DEMİR (II) SÜLFAT / DİKROMATYÜKSELTGENLERİYLE DEMİR KOLONUNDA SULARDAN ARSENİK VEKROM GİDERİLMESİ(Yüksek Lisans Tezi)Gizem UĞURLUGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜHaziran 2006ÖZETBu çalışmada, yükseltgen olarak Fenton Reaktifi ve FeSO4/Dikromatkullanılarak sulardan arsenik ve kromun giderilmesi için bir yöntemgeliştirilmiştir. Bu amaçla arsenik ve kromun demir granülü içerenkolonda tutulmasına etki eden faktörlerin optimizasyonu yapılmıştır.150 g Fe0 dolgulu kolonda 100 mL' lik arsenik ve krom içeren çözeltide40 mg FeSO4/20 µL H2O2 ve 40 mg FeSO4/20 mg K2Cr2O7 çiftlerininpH=3' deki giderme miktarının en fazla olduğu belirlenmiştir. Arsenik vekrom içeren su numunelerinin kolondan geçirilmesine suyun sertliğininetkisi incelenmiştir. Su sertliğinin As ve Cr gidermeyi artırıcı etkisiolduğu tespit edilmiştir. Ayrıca metot çeşme suyuna arsenik ve kromilave edilerek ve Ankara çayından alınan su numunesinden As ve Crgiderme için uygulanmıştır. As ve Cr' un ICP-OES ile tayini için StandartReferans Madde (Nist 1643e) kullanılarak doğruluk analizi yapılmıştır.Bilim Kodu : 201.01.004.Anahtar kelimeler : As ve Cr giderilmesi, Fe kolonu, Fenton reaktifiSayfa Adedi : 63Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sayım KARACAN
Özet (Çeviri)
SIMULTANEOUS ARSENIC AND CHROMIUM REMEDIATION FROMWATER BY FENTON AND IRON SULFATE / DICROMATE OXIDATION ONZERO VALENT IRON(M.Sc. Thesis)Gizem UĞURLUGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJune 2006ABSTRACTIn this study, As and Cr remediation process by Fenton?s andFeSO4/dichromate reagent was applied on water samples. For thisremoval purpose optimization studies was practised on Fe0 granulecolumn. The maximum removal efficiency is obtained in 150 g Fe (0)column with 40 mg FeSO4/20 µL H2O2 and 40 mg FeSO4/20 mg K2Cr2O7at pH 3 for 100 mL samples. The effect of water hardness wasinvestigated within the removal capacity of As and Cr contaminatedwater. It was observed that water hardness increases the removalcapacity of As and Cr. The same method was applied to tap water whichcontains As and Cr, and to Ankara stream water. As and Cr weredetermined by ICP-OES and the method?s accuracy was checked withstandard reference material (Nist 1643e).Science Code : 201.01.004.Key Words : As and Cr remediation, Fe(0) column, Fenton?sreagentPage Numbers : 63Adviser : Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sayım KARACAN