Hata türü ve etkileri analizi iş güvenliği uygulaması
Failure mode and effects analysis safety at work application
  1. Tez No: 180079
  2. Yazar: CENK SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HADİ GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
HATA TÜRÜ VE ETK LER ANAL ZŞ GÜVENL Ğ UYGULAMASI(Yüksek Lisans Tezi)Cenk SÖYLEMEZGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜHaziran 2006ÖZETHata Türü ve Etkileri Analizi; hata türlerini belirleyen, hataların sonuçlarıve etkilerini göz önüne alan, hata durumlarının tespiti ve önlenebilmesiiçin çalışan analitik bir tekniktir. Bu teknik kalite sisteminde bir önleme,sürekli iyileştirme yöntemidir. ş güvenliğini tehdit altına alacak risklerinve ortaya çıkaracağı sonuçların tespit edilmesinde de kullanılan etkin biryöntemdir. Bu çalışmada Hata Türü ve Etkileri Analizinin iş güvenliğialanında kullanımı anlatılarak, bu alanda gerçek bir uygulaması icraedilmiş, başarılı neticeler elde edilmiştir.Bilim Kodu : 906.1.141Anahtar Kelimeler : Hata Türü ve Etkileri Analizi, ş GüvenliğiSayfa Adedi : 105Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hadi GÖKÇEN
Özet (Çeviri)
FAILURE MODE AND EFFECTS ANALYSISSAFETY AT WORK APPLICATION(M.Sc. Thesis)Cenk SÖYLEMEZGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJune 2006ABSTRACTFailure Mode and Effects Analysis is a analytical method, thatdetermines failure modes, their effects and causes, then works forpreventing them. This method is a preventive and continuousimproving tool for quality system. It is also an effective method fordetermining the risks and failure modes and their effects on Safety atWork. In this study, it is explained that using of Failure Mode andEffects Analysis on Safety at Work and a real application was studiedin this subject which results are very successful.Science Code : 906.1.141Key Words : Failure Mode and Effects Analysis, Safety at WorkPage Number : 105Adviser : Prof. Dr. Hadi GÖKÇEN