Hata türü ve etkileri analizi (FMEA) ve bir uygulama
Failure mode and effect analysis (FMEA) and an application
  1. Tez No: 200029
  2. Yazar: DİLAN BERİVAN DURHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ KUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ivHATA TÜRÜ VE ETKİLERİ ANALİZİ (FMEA) VE BİR UYGULAMA(Yüksek Lisans Tezi)Dilan DURHANGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEylül 2006ÖZETMüşteri memnuniyeti kuşkusuz günümüzün en önemli rekabetfaktörlerindendir. Müşteri memnuniyetini sağlayabilmek ise üretim ve/veyaservis sağlanması boyunca süreç kalitesinin oluşturulması ve sürdürülmesi ilemümkündür. Süreç kalitesinin sağlanmasına yönelik birçok teknikgeliştirilmiştir. Hatanın kaynağında tespit edilmesini ve müşteriye ulaşmadançözümlenmesini hedefleyen ?Hata Türü ve Etikleri Analizi-FMEA? bu amaçlageliştirilmiş tekniklerden birisidir.İş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi, tüm çalışanlar için sağlıklı ve güvenli birişyeri oluşturmayı hedefleyen ve artan önemiyle tüm dünyada yaygınlaşan birsistemdir. ?Risk Değerlendirmesi? , iş sağlığı ve güvenliği yönetim sisteminintemelini oluşturan, iş kazalarını minimize etmeyi amaçlayan bir uygulamadır.Minimum hatayı amaçlayan kalite sisteminin geliştirdiği bir teknik olan FMEA,minimum iş kazasını hedefleyen iş sağlığı ve güvenliği sistemi için de etkin birteknik olmuştur.vBu çalışmada iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemine sahip çelik boru imalatıyapan bir fabrikada, FMEA tekniği ile risk değerlendirme çalışmasıyürütülmüştür. Uygulama sonuçları ve yöntem etkinliği değerlendirilmiştir.Bilim Kodu : 906Anahtar Kelimeler : FMEA, risk değerlendirmesiSayfa Adedi : 126Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Fevzi Kutay
Özet (Çeviri)
ivFAILURE MODE AND EFFECT ANALYSIS (FMEA) AND ANAPPLICATION(M.Sc. Thesis)Dilan DURHANGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTCustomer satisfaction is doubtlessly one of the major factors of competition ofthe day. To afford for customer satisfaction, a process quality should beestablished and maintained thorughout the entire time of production and / orservice provision There are various techniques developed for ensuring processquality. One of the most common techniques developed for this purpose is the?Failure Modes and Effects Analysis? (FMEA), which envisages the location offault at source and its elimination before reaching the customer.Occupational Health and Safety Management system is the world?s nowpopular system, which has gained vast importance with its objective to set up ahealthy and safe work place for everyone. ?Risk assessment? is what lies in thecore of occupational health and safety management system, as an applicationaimed at minimizing if not eliminating work casualties.As a technique developed by the quality system targeting minimum fault,FMEA has been an effective methodology also for theocuupational health andsafety management system, targeting minimum work casualties.vThis study involves a risk assessment with the use of the FMEA technique, in aplant manufacturing pipes of steel, which also has a workers? health and worksafetly management system in place and running.Science code : 906Key Words : FMEA, risk assessmentPage Numbers : 126Adviser : Prof. Fevzi Kutay