GGG-70 sınıfı küresel grafitli dökme demir kam millerinin işlenebilirliğinin deneysel olarak araştırılması
An experimental investigation into the machinability of GGG-70 grade spheroidal graphite cast iron cam shafts
  1. Tez No: 180103
  2. Yazar: KADİR YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, GGG-70 sınıfı küresel grafitli dökme demirden imal edilen veotomotiv endüstrisinde kullanılan kam millerinin baş yatak kısımları üzerindeişlenebilirlik deneyleri yapılmıştır.Seçilen talaşlı işleme parametrelerine bağlı olarak kam millerinin talaşlıimalatında elde edilen sonuçların kesme kuvvetleri ve yüzey pürüzlülüğüaçısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Deneylerde 9 µm kalınlığında CVDkimyasal buhar çökeltme metoduyla TiCN - Al2O3 - TiN kaplanmış, ISO K10sınıfı negatif ve pozitif uç geometrisinde kaplamalı sementit karbür kesici uçlarkullanılmıştır. Deneyler dört farklı kesme hızında (250, 275, 300 ve 325 m/min),üç farklı ilerleme miktarında (0,15, 0,25 ve 0,30 mm/rev) ve iki farklı talaşderinliği (0,5 mm ve 2 mm) ile soğutma sıvısı kullanılmadan tornalamametoduyla yapılmıştır. Deneysel çalışmada işlenebilirlik kriteri olan kesmekuvvetleri bir dinamometre ile ölçülmüş ve iş parçası yüzey pürüzlülüğüdeğerleri ölçülerek incelenmiştir. Seçilen talaşlı işleme parametrelerinin kesmekuvvetleri ve yüzey pürüzlülüğü üzerine etkileri araştırılmıştır.Deneylerin sonucu olarak kesme kuvvetlerinin değişimleri ve yüzey pürüzlülükdeğerleri grafiklerle ifade edilerek tartışılmıştır. Elde edilen sonuçlar; doğru veoptimum kesme değerleri ile birlikte kullanılan modern kesici takımlarınvmaliyetlerde önemli ölçülerde tasarruf sağlayacağı ve üretim zamanınıkısaltabileceğini, bu sayede de üretim maliyetlerinin büyük oranda azalacağınıortaya koymuştur.Bilim Kodu : 708.3.028Anahtar Kelimeler : Küresel Grafitli Dökme Demir, Kam mili, İşlenebilirlik,Dinamometre, Kesme kuvvetleri, Yüzey pürüzlülüğüSayfa Adedi : 101Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. İhsan KORKUT
Özet (Çeviri)
In this study, machinability tests of the bearing necks of cam shafts producedfrom GGG-70 grade spheroidal graphite cast iron and used in automotiveindustry were carried out.Depending on the selected machining parameters, the comparison of themachining test results according to the cutting forces and surface roughness wasaimed. In machining tests with the 9 µm CVD chemical vapour deposited TiCN-Al2O3-TiN multiple layer coated cementide carbide inserts in ISO K10 grade,positive and negative insert geometry were used. The tests were carried out atfour different cutting speeds ( 250, 275, 300 and 325 m/min), three different feedrates (0,15, 0,25 and 0,30 mm/rev) and two different cut depths (0.5 mm and2 mm) trough turning method without cutting fluid. In the experimental study,the cutting forces which are criterion in machinability was measured with adynamometer and the values of the surface roughness were measured andexamined. The effect of machining parameters on the surface roughness and thecutting force were explored and the values of the surface roughness werediscussed.Variation of cutting forces obtained from experiments and surface roughnessvalues were discussed using plotted graphics. The results show that modernviicutting tools used with right and optimum cutting values provided savings in thecosts at the important levels and make the production times shorten, besidesreveal that the costs of production decreases.Science code : 708.3.028Key Words : Spheroidal Graphite Cast Iron, Cam shaft, Machinability,Dynamometer, Cutting forces, Surface roughnessPage number :101Adviser : Assist. Prof. Dr. İhsan KORKUT