Bazı Hofmann-tipi konak-konuk bileşiklerinin kırmızı-altı spektroskopisi ile incelenmesi
The Investigation of some Hofmann-type clathrates by using infrared spectroscopy
- Tez No: 180104
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKİF ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Hofmann-tipi M (1,5-diaminopentan) Ni(CN)4.G (M = Co, Ni,Cd veya Cu; G= 1,2 -, 1,3 - , 1,4- diklorobenzen) konak konuk bileşikleri ilkkez elde edildi. Bu bileşikler, kırmızı-altı spektroskopi tekniği ile incelendi.Spektrum bilgilerinden bileşiklerin kristal yapılarının diğer hofmann-diam tipikonak-konuk bileşiklerinin kristal yapıları ile benzer olduğu önerilmiştir.Bileşiklerin yapısı iki boyutlu [M- Ni(CN)4]â polimerik tabakalarındanoluşmaktadır. Bileşikler içindeki ardışık tabakalar arasında köprü olan 1,5-diaminopentan trans şeklindedir. Bileşiklerin ligand frekanslarında serbestligand molekülüne oranla daha yüksek veya alçak frekans bölgelerine kaymalargözlenmiştir. Metale bağlı olan bu kayma molekülün iç modları ile M-Ntitreşimleri arasındaki mekanik çiftlenim etkisi olarak açıklandı.Bilim Kodu : 202.1.008Anahtar kelimeler : Hofmann-tipi konak-konuk bileşik, 1,5-diaminopentan,1,2-, 1,3-, 1.4-diklorobenzenSayfa Adedi : 69Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr.Akif ÖZBAY
Özet (Çeviri)
In this study, Hofmann-type M(1,5-diaminopentane) Ni(CN)4.G (M= Co, Ni, Cdor Cu; G= 1,2-, 1,3-, 1,4-dicholorobenzene ) clathrates were prepared for thefirst time. These compounds were studied by using infrared spectroscopictecnique. The spectral features suggest that the crystal structure of thecompounds are similar in structure to the other Hofmann-diam-type clathrates.The structure of the compounds consist of the two dimensional polimeric layersof [M- Ni(CN)4]â. The 1,5-diaminopentane ligand molecule bridging adjacentcyanometal complex sheets in the compounds are in a trans conformation.Several vibration modes of the ligand molecule in the clathrate compounds haveupward shifts in frequency compared with the free molecule. These shifts aremetal dependent and explained by the coupling of the internal modes ofaromatic guest molecule with the M-N vibration.Science Code : 202.1.008Keywords : Hofmann-type clathrates, 1,5-diaminopentane1,2-, 1,3-, 1,4-dicholorobenzenePage Number : 69Adviser : Asst.Prof.Dr.Akif ÖZBAY