MIS yapıların frekans ve radyasyona bağlı temel elektriksel parametreleri
Frequency and radiation dependence of basic electrical parameters of the MIS structures
  1. Tez No: 180105
  2. Yazar: BANU TATAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEMSETTİN ALTINDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Al/SiO2/p-Si (MIS) yapıların bazı temel elektrikselparametreleri frekans ve radyasyona bağlı incelendi. Al/SiO2/p-Si yapınınkapasitans-voltaj (C-V) ve iletkenlik-voltaj (G/ω-V) ölçümleri farklıfrekanslar için oda sıcaklığında gerçekleştirildi. Bu ölçümlerden yapınınseri direnç, arayüzey durumları gibi bazı temel elektriksel parametreleri60frekansa bağlı hesaplandı. Daha sonra yapı Co gama ışını kaynağındafarklı dozlarda radyasyona tabi tutularak benzer ölçüm ve hesaplamalartekrarlandı. Yapılan deneysel ölçümler ve hesaplamalar, bu yapılarınhemen hemen tüm temel elektiksel parametrelerinin yapıdaki arayüzeydurum yoğunluğuna, seri dirence, uygulanan d.c. gerilimine, frekansa veradyasyon dozuna bağlı olarak önemli ölçüde değiştiği gözlenmiştir.Bilim Kodu : 202. 1. 147Anahtar Kelimeler : MIS yapı, frekansa bağlılık, radyasyon etkisi, seri direnç,arayüzey durumlarSayfa Adedi : 54Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Şemsettin ALTINDAL
Özet (Çeviri)
In this study, we have investigated some basic electrical parameters depend onfrequency and radiation of Al/SiO2/p-Si (MIS) structures. Al/SiO2/p-Si structurecapacitance-voltage (C-V) and conductance-voltage (G/ω-V) measurements fordifferent frequency were made in room temperature. From these measurementswe calculate frequency dependent series resistance, interface state density of60structure. After than with the Co gamma-ray source in different doses, wemade same measurement and calculations. Results show that in experimentsthis structure almost all basic electrical parameters of change by interface statedensity, series resistance, d.c. voltage, frequency and radiation.Science Code : 202. 1. 147Keywords : MIS structure, frequency dependent, radiation effect, seriesresistance, interface statesPage Number : 54Adviser : Associate Professor Şemsettin ALTINDAL