Üniversite kimya öğrencilerinin melezleşme konusundaki kavram yanılgılarının belirlenmesi
Diagnosis of university chemistry students' misconceptions about hybridization
- Tez No: 180133
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CANAN NAKİBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin melezleşme ve onunla ilgilikavramlara ait bazı kavram yanılgılarını belirlemektir. Birinci bölümünde iki açıkuçlu, ikinci bölümünde çoktan seçmeli on sorudan oluşan bir kavram yanılgısı teşhistesti geliştirilerek melezleşme konusunu görmüş 266 üniversite öğrencisineuygulanmıştır. Sonuçlar, öğrencilerin hem melezleşme ile ilgili bilgi eksikliğine hemde melezleşme ve ilgili kavramlara ait kavram yanılgılarına sahip olduğunugöstermiştir. Belirlenmiş bu kavram yanılgıları ise melezleşme, bağlanma,elektronegatiflik ve orbital ve elektronlar ile ilgili olmak üzere dört başlık altındatoplanmıştır. Her bir başlık altında kavram ile ilgili kavram yanılgıları alt başlıklaraltında verilmiştir. Sonuç olarak, açık uçlu ve çoktan seçmeli soruların cevaplarınınanalizinden yukarıda belirtilen alanlar ile ilgili önemli kavram yanılgılarıtanımlanmıştır.Çalışmada, öğrencilerde melezleşme ile ilgili belirlenen bilgi eksikliğininnedeni, üniversite öğrencileri için oldukça güç bir konu olan melezleşme konusununve ilgili kavramların soyut olması, açıklanmasında kullanılan valens bağ teorisinintam olarak anlaşılamamış olması ve konuyla ilgili ön bilgilerinde kavramyanılgılarının var olabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Melezleşme, oktet kuralı, bağ,bağ enerjisi ve orbital ile ilgili olarak literatürde belirtilen kavram yanılgısısonuçlarına benzer sonuçlar elde edilirken, bunun yanında daha önceki çalışmalardabelirtilmeyen farklı kavram yanılgıları da tespit edilmiştir. Çalışmanın sonunda bukavram yanılgılarının nedenleri ve giderilmesi konusunda bazı önerilere yerverilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the university chemistry students?misconceptions about hybridization and some other concepts related to it. After amisconception diagnosis test consisting of two open-ended type of questions in thefirst section and of ten multiple-choice type of questions in the second section beingdeveloped, it was given to 266 university chemistry students to whom the topic ofhybridization had already been taught. The results showed that the students had bothlack of knowledge regarding hybridization and some misconceptions related tohybridization and the concepts concerning it. These misconceptions determined havebeen classified under the titles as hybridization, bonding, electronegativity andorbital and electrons. Under each title, the misconceptions related to the conceptshave been given as sub-titles. In conclusion, having analyzed the responses of open-ended and multiple-choice type questions, some important misconceptions related tothe topics aforementioned have been identified.In this study, it has been reached to the conclusion that the reason why thestudents were determined to have lack of knowledge related to hybridization is thatthe topic of hybridization which is a difficult one for university students and theconcepts regarding it are very abstract, valence bonding theory used in explaining`hybridization? has not yet been comprehended properly, and the students may havesome misconceptions in their prerequisites related to that topic. In spite of the factthat some similar results which resembles the misconception results related tohybridization, octet rule, bonding, bonding energy, orbital and which are stated in theliterature have been obtained, some different misconceptions not mentioned in theformer studies have also been identified. At the end of this study, somerecommendations concerning the reasons for these misconceptions and theirremedies have been placed.