GG 22 lamel grafitli dökme demirden üretilen motor silindir gömleklerinin CNC torna tezgahında işlenebilirliğinin incelenmesi
Investigation of machinability of engine cylinder barrels made from GG 22 gray cast iron at CNC turrning machine
- Tez No: 180143
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYA AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Lamel grafitli dökme demirden santrifüj döküm yöntemi ile üretilen motorsilindir gömlekleri, uygun kesici takımın seçilmesi ile üniversal tezgahlar yerine,CNC tezgahlarda daha hızlı ve ekonomik olarak işlenebilir. Bu durum,işlenebilirliğin deneysel olarak incelenmesini gerektirmektedir.Bu çalışmada, GG 22 lamel grafitli dökme demirden üretilen motor silindirgömlekleri, seçilen kesici takımlar ile CNC torna tezgahında işlenerek, takımaşınmaları ve yüzey pürüzlülükleri incelenmiş, uygun kesici takım ile kesme veilerleme hızları araştırılmıştır.Birinci bölümde; dökme demirler ve çeşitleri, ikinci bölümde; işlenebilirlik,üçüncü bölümde; deneyde kullanılan tezgah ve ölçü aletlerinin özellikleri ile deneyinyapılışı ve sonuçları anlatılmış, son bölümde; yorumlara yer verilmiştir.ANAHTAR SÖZCÜKLER : lamel grafitli dökme demir / işlenebilirlik /silindir gömlekleri / kesme hızı / yüzey pürüzlülüğüii
Özet (Çeviri)
Engine cylinder barrels producted by centrifugal casting method from graycast iron, can be processed more fast and economic at CNC machine in spite ofuniversal machine with selecting appropriate cutting tools. In this case,machinability of this material must be investigated by experiments.In this study, engine cylinder barrels made from GG 22 gray cast iron wereprocessed at CNC machine with selected cutting tools. Cutting tool wearing androughness were investigated, than appropriate cutting tools and turning speed weredetermined.In the first chapter; cast iron and its kinds, in the second chapter;machinability, in the third chapter; characteristics of machines and measuringequipments used in experiment, how the experiment was made and the results wereexplained, than the last chapter consist of conclusion.KEYWORDS : gray cast iron / machinability / cylinder barrels / cuttingspeed / roughnessii