3-feniltiyofen molekülü ve florlu türevlerinin yapısal parametreleri, elektronik ve lineer olmayan optik özelliklerinin teorik olarak incelenmesi
Theoretical investigation of structural parameters, electronic and nonlinear optic properties of 3-phenylthiophene and its fluorine-substitued derivatives
  1. Tez No: 180169
  2. Yazar: GÜVENTÜRK UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN KASAP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalı mada, 3-feniltiyofen ve fenil halkası üzerinde flor atomlarınınsayısı ve konumları de i tirilerek olu turulan 3-(florofenil)tiyofenlerinyapısal parametreleri, elektronik enerjileri, dipol momentleri, en yüksekdolu moleküler orbital (HOMO), en dü ük bo moleküler orbital (LUMO)enerjileri, polarizebiliteleri, anizotropik polarizebiliteleri vehiperpolarizebilite de erleri DFT B3LYP/6-31++G(d,p) ve HF/6-31++G(d,p) modelleri ile GAUSSIAN 98W paket programındahesaplandı. Elektronik enerji, dipol moment, HOMO-LUMO enerji farkı,polarizebilite, anizotropik polarizebilite ve hiperpolarizebilite de erlerielde edildi, dihedral açı 10º likdihedral açının fonksiyonu olarakaralıklarla 0 dan 180º ye kadar de i tirildi. Her iki hesaplama modelinde,flor atomunun sayısı ve konumu 3-(florofenil) tiyofenlerin üzerindekietkileri detaylı olarak tartı ıldı. Özellikle fenil halkası üzerinde orto floratomları bulundu u durumlarda, anti-form denge durumu dihedral açısı,syn-form denge durumu dihedral açısından düzlemselli e 10º kadardaha yakındır. Moleküler orbital hesaplama sonuçları polarizebilite ileHOMO-LUMO enerji farklarının dihedral açıya ba lı olarak de i imleriarasında ters bir ba ıntı oldu u görüldü. Öyleki, HOMO-LUMO enerjifarkı syn-forumda (0º< < 90º arası) artarken anti-formda (90º<
Özet (Çeviri)
In this study, the structure parameters, the electronic energies, thedipole moments, the highest occupied molecular orbital (HOMO)energies, the lowest unoccupied molecular orbital (LUMO) energies, thepolarizabilities, the anisotropic polarizabilities and hyperpolarizabilitiesvalues of 3-phenylthiophene and 3-(fluorophenyl)thiophenes formed bychanging the number and position of the fluorine atoms on the phenylring were calculated with DFT B3LYP/6-31++G(d,p) and HF/6-31++G(d,p)methods and the GAUSSIAN 98W program package. The electronicenergy, the dipole moment, the HOMO-LUMO energy difference, thepolarizability, the anisotropic polarizability and the hyperpolarizabilityvalues were obtained as a function of the dihedral angle which wasvaried from 0 to 180º intervals of 10º. In the both calculation methods,the effects of number and position of sübstitüent fluorine atom over3-(fluorophenyl)thiophenes have been discussed in details. Especially,the situation when the ortho-fluorine atoms are on the phenyl ring, thedihedral angle of the anti-form equilibrium state is closer to planarityabout 10º, than the syn-form equilibrium state. The results of molecularorbital calculations clearly show that there is the inverse relationshipbetween the variation of polarizability and HOMO-LUMO energydifferences by depending on dihedral angle. That is, HOMO-LUMOenergy differences values increase in the region of syn-form (for 0º<