Turbo makinelerinde kanatlar arasındaki iki boyutlu transonik potansiyel akışın sayısal analizi
Numerical analysis of two dimensional transonic potential flow between blades of turbomachinery
- Tez No: 180174
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ERCAN ATAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmada türbo makinelerinin kanatları arasındaki üç boyutlu transonikpotansiyel akışın temel denklemleri sonlu hacimler yöntemi kullanılarak eldeedilmiştir. Analizi yapılan iki boyutlu akış viskoz olmayan sıkıştırılabilir,transonik, potansiyel, adyabatik akıştır. Akışkan olarak çevre şartlarındakihava alınmıştır. Transonik potansiyel akış alanı kontrol hacimlerine bölünmüş,kontrol hacimleri daha sonra fiziksel düzlemden hesaplanabilir düzlemetransfer edilmiştir. Kontrol hacimlerinde akım dengesi oluşturularak akışınanalizi yapılmıştır. Kullanılan sayısal yöntem literatürde verilen Hobson 1 veHobson 2 kanat geometrileri için uygulanmış ve diğer deneysel çalışmalarlakarşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar literatürdeki sonuçlarla uyum içindeolduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the governing equations of three dimensional transonic potentialflow between blades of turbo machinery were derived by using finite volumemethod. The flow analysed is inviscid, compressible, transonic, potential, andadiabatic flow.Air is taken as working fluid at environmental counditions. Atfirst stage the volume of the transonic potential flow is divided into controlvolumes, and then control volumes are transformed from physical plane tocomputable plane. It is assumed that in control volumes flow equilibrium wasestablished, and flow analysis was performed. The numerical method wasapplied to the blade geometries given in literature, compared with the otherexprimental studies. It was obeserved that the results obtained are in agreementwith the results given in the literature.