Yüksek gerilim iletim hatlarında hat geometrisine bağlı olarak elektrik ve manyetik alan analizi
Electrical and magnetic field analysis of high voltage transmission lines due to line geometry
  1. Tez No: 180179
  2. Yazar: MUHAMMED MUSTAFA İZGEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜM CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Elektrik güç sistemlerinin gelişmesine bağlı olarak enerji sistemekipmanlarının yaymış olduğu elektromanyetik alanların, buekipmanların yakın çevresinde bulunanlar üzerindeki etkisi ile ilgiliçalışmalar yoğunlaşmıştır. Bu çalışmada, Borçka- yidere Enerji letimHattı'nın hat geometrisi göz önünde bulundurularak, A.B.D'nin ''ElectricPower Research Institute'' (EPRI) kuruluşu için, ''Power ComputingCompany'' tarafından geliştirilen, ''EMF Workstation'' yazılımıkullanılarak yeni bir model gerçekleştirilmiştir. Öncelikle,genelleştirilmiş elektrik ve manyetik alan dağılım eğrileri kullanılarakhat geometrisine bağlı matematiksel bir çalışma gerçekleştirilmiştir.Elde edilen analiz çalışmaları sonuçları, standart alan değerleriylekarşılaştırılarak alan etkisinin azaltılmasına yönelik önerilerdebulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In connection to the development of electrical power systems, thestudy of the effect of the electromagnetic field dissipated by theelectrical equipments on both the workers and the people around hasintensified. In this study, a model is realized considering the geometryof Borçka- yidere Energy Transmission Line, using the ''EMFWorkstation'' software developed by ''Power Computing Company'' forthe foundation ''Electric Power Research Institute'' (EPRI) of U.S.A. Firstof all, a mathematical study depending on the line geometry is carriedout using the generalized electrical and magnetic field curves. Theresults of the analysis are compared with the standart field values andsuggestions aimed at decreasing the field effect are made.