Yoğunluk kaynaklı akıntıların sayısal modellemesi
Numerical modelling of density induced currents
- Tez No: 180180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE BALAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Lagün, haliç, boğaz yada körfez gibi, yüzey alanına oranla ortalama suderinliğinin az olduğu kıyısal su sistemlerinde, su yoğunluğu alansal ve düşeyfarklılaşmalar gösterebilmektedir. Genellikle su derinliğinin azlığı, yoğunlukdeğişimlerinin yatay düzlemde düşeye oranla daha fazla olmasına nedenolmaktadır. Deniz suyu yoğunluğu içerdiği tuz miktarının (tuzluluk), susıcaklığının ve az miktarda su basıncının bir fonksiyonudur. Artan hidrostatikbasınç sebebiyle derinlik boyunca yoğunluk da artar. Ancak, aşağı-yukarıhareket eden tüm su kütleleri aynı oranda sıkıştırıldığı için, kaldırma ya da dengekuvvetleri bu sıkışmadan etkilenmez. Böylece hareket denklemlerindeki suyunsıkışabilirliği ihmal edilebilir. Bu sebeple, yoğunluk dağılımı büyük oranda suyunsıcaklık ve tuzluluk dağılımına bağlıdır. Bu çalışmada, su yoğunluğunun değişimive su yoğunluğu değişiminin neden olduğu kıyısal su çevrintileri incelenmiştir.Sayısal incelemelerde, geliştirilen üç boyutlu bir sayısal model kullanılmıştır.Sayısal model Fethiye Körfezi'ne uyarlanarak, Fethiye Körfezi'ndeki yoğunlukkaynaklı akıntılar benzeştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In coastal water bodies such as estuaries, lagoons, inlets or bays, where thehorizontal length scale is much larger than the vertical one, density of sea watermay vary throughout the water depth (vertical) and also in the horizontal plane.Generally, the shallowness of water depths causes density gradients to be larger inthe horizontal plane than the vertical plane. The density of sea water is a functionof its salt content (or salinity), its temperature, and to a much lesser degree, itspressure. Throughout the water depth, due to increasing hydrostatic pressure,density increases as well. However since the water particles moving up anddown are compressed by the same amount, the forces in balance are notinfluenced by this compression. So, water having a variable density, could stillbe assumed as incompressible in the momentum equations. It is evident that,the density distribution mainly depends on the distribution of temperature andsalinity. In this thesis work, change of water density and density induced currentsin the coastal water bodies have been investigated. In the numerical studies, athree dimensional numerical model has been used. Model has been applied toFethiye Bay and density induced currents in the Bay have been simulated.