Sulu ortamlardan ağır metallerin mikroorganizmalar yoluyla giderimi
Biosorption and bioaccumulation of copper(II) and chromium(III) ions from aqueous solutions by microorganisms
- Tez No: 180184
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Pichia stipitis mayasının bakır (II) ve krom (III) iyonunu yok etmekabiliyeti canlı ve cansız biyokütleler kullanarak değerlendirildi. Adapteolmuş ve adapte olmamış biyokütleler üzerinde bakır (II) ve krom (III)iyonlarinin etkisi ve ayrıca P. stipitis'in biyobirikim (biyoakümülasyon)özelliği, metalin baslangıç konsantrasyonuna göre incelendi. Bakır (II)ve krom (III) ilavesinin biyokütlenin büyümesinde negatif etki gösterdiğibulundu. Bakır (II) ve krom (III) ilavesiyle adapte olmuş hücrelerinbüyüme hızlarının düştüğü gözlendi. Deneylerde kullanılan metal iyonkonsantrasyonları P. stipitis büyümesini inhibe etmiş olsa da, 100ppmlik başlangıç konsantrasyonunda, bakır (II) için 15.85 mg/g ve krom (III)için 9.10 mg/g ile en yüksek tutunum gerçekleşti. Ölü Pichia stipitismayası ile yapılan biyosorpsiyon sonucunda ise, kuru biyokütleninbakır (II) için 20.22 mg/g ve krom (III) için 16.12 mg/g ile en yüksektutunma kapasitelerine sahip oldukları gösterildi.Bakır (II) ve krom (III) iyonlarının Pichia stipitis mayası ilesorpsiyonunun Langmuir ve Temkin izotermine uyduğu, ancakFreundlich ve Jovanovich (J2) izotermlerine uymadığı gösterilmiştir.Tutunma kapasitesinin bakır (II) ve krom (III) çözeltilerinin pH vesıcaklığına bağlı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The ability of the yeast Pichia stipitis strain to eliminate copper(II) andchromium(III) has been evaluated by using both viable and nonviablebiomass. The effect of copper(II) and chromium(III) ions on the adaptedand non-adapted biomass and also bioaccumulation properties ofPichia stipitis were investigated as a function of initial metalconcentration. The addition of copper(II) and chromium(III) had asignificant negative effect on the growth of yeast. The growth rate ofadapted cells decreased with the increase of copper(II) andchromium(III) concentrations. Although metal ion concentrations usedin the experiments caused an inhibition effect on the growth of P.stipitis, it was capable of removing copper(II) and chromium(III) with amaximum specific uptake capacity of 15.85 mg/g and 9.10 mg/g at100ppm initial copper(II) and chromium(III) concentration. On the otherhand, experimental test results showed that biosorptive capacity of drybiosolids was 20.22 mg/g for cooper(II) and 16.12mg/g for chromium(III).Adsorption data on nonviable cells were found to be well modeled bythe Langmuir and Temkin isotherm, but Freundlich and Jovanovich (J2)isotherms not. Biosorptive capacities were dependent on the pH andtemperature of copper(II) and chromium(III) solutions.