Homojen olmayan vücut yapıları için, üç boyutlu tedavi planlama algoritmalarının doğruluklarının dozimetrik olarak karşılaştırılması
Comparision of three-dimentioanal treatment planning algorithms verifications for inhomogenity body structure by dosimetry
  1. Tez No: 180185
  2. Yazar: NAFİZE ÖZLEM ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNEŞ TANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada ESOGÜ Radyasyon Onkolojisi A.D.'nda bulunan Elekta markaPrecise model lineer hızlandırıcı cihazının 6 MV ve 18 MV x-ışını enerjilerikullanılarak, randofantom ile CMS marka XiO model 4.2.2 versiyon tedaviplanlama sistemi içerisinde bulunan ölçüm-tabanlı ve model-tabanlıalgoritmaların homojen olmayan vücut yapıları için doğruluklarıkarşılaştırılmıştır. Randofantomun bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleri eldeedilip, BT'den gelen enine kesitlerde üç boyutlu görüntü oluşturulacak şekildekonturlama yapılmıştır. Homojen olmayan tedavi alanları, sağ akciğeri vemediasteni içine alacak şekilde 15x15 cm2 ön -arka alanlardan ve kranium da10x10 cm2 sağ-sol yan alanlardan izosentrik olarak TPS'de hesaplatılansürelerden ışınlanmıştır. Film dozimetresi yapılarak her iki algoritmanınhomojen olmayan alanlarda doğrulukları değerlendirilmiştir. Model-tabanlıalgoritma akciğer inhomojenitesi için film dozimetresi ile ±%2 içinde,ölçüm-tabanlı algoritma ±%5 içinde uyumludur. Kranium inhomojenitesi içinher iki algoritma film dozimetresi sonuçları ile ±%2 içinde uyumludur.
Özet (Çeviri)
In this study, Elekta Precise model linear accelarator using 6 MV and 18 MVx-ray beams was utilized in ESOGU Radiation Oncology department.Measured-based and model-based algorithms verifications in CMS XiO model4.2.2. version Treatment Planning System (TPS) were compared by usingrandophantom for inhomogen body structure. Computirized Tomography (CT)images of randophantom were taken and 3-D patient images were produced inTPS.Inhomogeneity treatment fields, in the field of 15x15 cm2 anterior-posteriorin both right lung, mediastinum and 10x10 cm2 right-left lateral in craniumwere irratiated bu using SAD (Source Axis Distance) technique with TPS?scomputation time. The both algorithms verifications for inhomogeneitytreatment fields were evaluated by using film dosimetry. In conclusion, modelbased algorşthms for lung inhomogeneity in the limit of ±%2 and measuredbased algorithms in the limit of ±%5 with film dosimetry. The both algorithmsfor cranium inhomogeneity was within ±%2 with film dosimetry.