Misel destekli ultrafiltrasyonun etkinliğinin arttırılması
Modification of the separation efficiency of micellar enhanced ultrafiltration
  1. Tez No: 301868
  2. Yazar: EDA BÜKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENAY TAŞCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Tez kapsamında atık sulardaki toksik ağır metal katyonlarından olan Cu(II) iyonlarının Misel Destekli Ultrafiltrasyon (MDUF) yöntemi ile uzaklaştırılmasında süzüntüye geçen yüzey aktif madde (YA) miktarının azaltılmasının ve %100 ayırmanın YA-polimer etkileşiminden yararlanılarak sağlanabilirliği araştırılmıştır.Bu amaçla çalışmada öncelikle çeşitli polimerlerin (Aljinat, polivinil pirolidon, ? - karragenan, polietilen imin, polietilen glikol, poliakrilik asit) sodyum dodesil sülfat (SDS)'ın kritik miselleşme derişim (KMD) değerlerini düşürme etkinlikleri farklı pHlar da incelenmiştir. SDS nin KMD değerini düşürmede yüksek etkiye sahip olan polimerler MDUF yöntemi ile Cu(II) iyonlarının uzaklaştırılmasında SDS'a eşlik ettirilmiş ve Cu(II) alıkonulma katsayıları AAS ile belirlenmiştir. Bu polimerler içinden Cu(II) ayırımını sağlamada en etkin polimerin orta viskoziteli aljinat olduğu belirlenmiştir.Ortamda SDS ile birlikte bulunduğunda orta viskoziteli aljinatın Cu(II) iyonlarının MDUF yöntemi ile alıkonulmasına olumsuz etki yaptığı gözlenmiştir. Diğer taraftan bir diğer gözlem SDS nin düşük derişimlerdeki varlığının kompleksleştirme vasıtası olarak OVA nın kullanıldığı polimer destekli ultrafiltrasyonda Cu(II) iyonlarının tam ayırımının sağlanmasını mümkün kılacak olmasıdır.Elde edilen sonuçlar tartışılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, feasibility of lowering the amount of surfactant in the filtrate and of attaining 100 % rejection in micellar enhanced ultrafiltration (MEUF) of Cu(II) ions, which are toxic heavy metal ions in waste waters, has been explored.For this purpose, at first the efficiencies of various polymers (alginate, polyvinyl pyrolidone, polyethylene imine, polyethylene glycol, ? - Carrageenan ) in decreasing the critical micellication concentration (CMC) of sodium dodecyl sulfate (SDS) have been investigated at different pHs. Polymers which cause to a decrease in the CMC of SDS have been accompanied with SDS in removal of Cu(II) by MEUF, and the Cu(II) rejection coefficients have been determined by AAS. Among these polymers, the most efficient polymer in terms of the separation of Cu(II) has been found to be medium viscose alginate (OVA).OVA has been observed to impose a negative effect on the rejection of Cu(II) ions by MEUF when coexists with SDS in the medium. On the other hand, another observation has been that the presence of SDS at low concentrations enable to attain 100% rejection of Cu(II) ions in polymer enhanced ultrafiltration carried out with OVA as the complexing agent.The results have been discussed and rationalized.