20. yy. sonu mimari tasarım stratejilerindeki değişim: Değişimin nedenleri ve yönü
Change in architectural design strategies at the end of 20 th century: Reasons and direction of change
- Tez No: 180190
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA UTKUTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu tez çalışmasında, dünyadaki gelişmelere paralel olarak değişen tasarımstratejileri incelenmektedir. Tezde incelenen konu çerçevesinde, girişbölümünde amaç belirlenmiştir. İkinci bölümde, gerekli ana kavramlara ilişkinkabul edilen tanımlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, ekolojik/enerji etkinyaklaşımlar araştırılmıştır. Dördüncü bölümde, teknolojik gelişim paralelindemalzeme ve yapı bileşenlerinin kullanım olanakları incelenmiştir. Son bölümde,yapılan araştırmalar ve incelenen örnek binalar kullanılarak 20. yy. sonutasarım stratejilerinin yönü belirlenmiştir. ünümüzde çevre kirliliğinin enönemli nedenlerinden biri, geleneksel enerji üretim yöntemleridir. Geleceğinbinaları az enerji tüketmeli ve tasarımları ekolojik/enerji etkin ilkelerdoğrultusunda düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, design strategies, Which have changed parallel todevelopment in the world, have been ezamined. In introduction part, object ofthesis has been identified. In second part, accepted identifications have beengiven which are related to necessary main concepts. In third part,echological/energy efficient approaches have been examined. In fourth part,parallel to technological development, possibilities of uses of material andstructural components. And in final part, the direction of design strategies atthe end of 20 th century has been identified using investigations and examinedsample buildings. Today, one of the most important reasons of enviromentalpollution is traditional energy production methods. Buildings of future have toconsume less energy and their designs have to be conceived by the direction ofechological/energy efficient principles.