Glass kokpitli helikopter kazalarının mürettebat kaynak yönetimi eğitimi ile azaltılması
Reducing the accident rates in glass cockpit helicopter by crew resource management training
  1. Tez No: 180191
  2. Yazar: CENGİZ İZZET ULUSMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN UYMAZ SALAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Her geçen gün sayısal teknoloji kokpit içine daha da girmektedir.Gelişen teknolojinin modern helikopter kokpitlerine en büyüketkilerinden bir tanesi onları glass kokpitli ve otomasyonlu modellereçevirmesi olmuştur. Bu değişimin faydaları tabi ki çok fazladır. Fakatgözden kaçırılmaması gereken bir husus da yeni kokpit tasarımlarınınuçuş emniyetini nasıl etkileyeceği olmalıdır. Glass kokpitlihelikopterlerin kaza oranları araştırılmaya devam etmektedir. Henüzuçuş saatlerinin az olmasından dolayı istatistiksel belirginliğeulaşılamayan helikopter tipleri mevcuttur. Bu çalışmada glass kokpitlihelikopter kaza oranlarının nasıl azaltılabileceği araştırılmıştır. Bukonuda yıllardır uygulanan ve diğer helikopterlerde kaza oranlarınıazaltmış olan mürettebat kaynak yönetimi eğitimlerinin glass kokpitlimodellerde de uygulanmasının başarılı olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
As days go by digital technology gets more into the cockpit. One of thelargest effects of advancing technology on the modern helicoptercockpit has been the transformation into glass and automated models.There are certainly many benefits to this change, but one point thatshould not be ruled out is how the new cockpit design will affect flightsafety. Tests are being carried out on the accident rates of glasscockpit model helicopters. There are still some helicopter models thatdo not have enough flight hours to get an accurate statisticalsignificance. However, research has shown how the glass cockpitmodel helicopter accident rates may be reduced. Crew resourcemanagement training, which has been put into practice and has beensuccessful on reducing the accident rates of other model helicoptersfor years, may also be successful on glass cockpit models.