Sonlu elemanlar metodunun dikdörtgen kesitli dalga kılavuzlarına uygulanması
Application of the finite element method to rectangular waveguides
  1. Tez No: 180195
  2. Yazar: BERNA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NURSEL AKÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada öncelikle sonlu elemanlar metodu tanımlanmış, özelliklerive temel kavramları ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında dalgakılavuzu yapıları incelenip, dikdörtgen yapılar için alan ifadeleri ilekesim frekansı, kesim dalga sayısı, empedans gibi çeşitli parametrelerinelde edilmesi gösterilmiştir. Ayrıca homojen dalga kılavuzları ilehomojen olmayan ve dielektrik maddelerle doldurulmuş kılavuzlar içinskaler ifadeler üretilmiştir. Bu ifadelerden yola çıkılarak, çözüm yöntemiiçin bilgisayar programları geliştirilerek uygulanmış; elde edilendeğerler, analitik değerler ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, nümerikve analitik değerlerin belirli bir hata oranı dahilinde uyumlu olduğugözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, first of all finite element method has been described.Properties and the basic concept of the method has beenexamined. In the second part of the study, the structure of thewaveguides has been expressed and for rectangular structuresderivation of field expressions, cut off frequency, wave numberand the impedance has been pointed out. Also scalar formulationfor homogeneous and inhomogeneous and waveguides havebeen produced. The computer programmes have been applied forthe expressions and the obtained values were compared withanalytical values. As a result of this comparison, the numericalvalues and the analytical values are close to each other.