Laserle kaplama kesimi ve ağaç kakmacılığı üzerine bir araştırma
Wood-veneer cutting with laser and a research about wood ornamental inlaying
  1. Tez No: 180196
  2. Yazar: FATİH ALICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHMİ ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmada, ağaç kakmacılığında laser kullanım imkânları ile laserteknolojisinin ağaç kakmacılığına sağladığı avantajların belirlenmesiamaçlanmıştır. Bu maksatla kakma tekniğinde üretim yapan işletmelerdegözlemler yapmak sureti ile gelişmiş ülkelerde yaygın kullanım alanı bulan,ülkemizde ise kısmen kullanılan laser teknolojisi incelenmiştir. Araştırmasonuçlarına göre, gerek malzemede firenin azaltılması gerekse kakmatekniğinin seri üretimde de uygulanmasını sağlayabilmek için laserli kesimyapan makinelerin kullanılmasının faydalı olacağı kanaatine varılmıştır. Sonuçolarak, laser teknolojisinin ağaç kakmacılığında etkin olarak kullanılabilmesiiçin makineyi kullanan operatörün laserli kesim yapan makineler hakkındaeğitim almış olması, bu makinelerin kullanımı esnasında, makineyle birliktegelen kullanım kılavuzunun çok iyi incelenerek tavsiye edilen bilgiler uyulması,insan sağlığına ve etrafındaki fiziki ortama zarar verebilen bu tip makinelerleçalışırken emniyet tedbirlerine uyması gerektiği, TSE'nin ve makine satıcısınıntavsiyelerine dikkat edilmesi gerektiği de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it aimed to use possibilities of wood ornamental inlaying anddetermine to obtain advantages of laser technology wood ornamental inlayingpossibilities. By this intention in the enterprises where is done the woodinlaying technique production aim to make the observation and laser technologywhich invented to use well-known in developed countries but in our country theused laser technology is partly. According to the research results, whetherreducing to become less or using of the ornamental inlaying to supply applyingin series production it has satisfied to be using of machines as useful which arecutting with laser. As a result to use the laser technology as ethnic the operatorwho is uses the machine should have education about them, during using ofthese machines, agree to the usage guide adviced informations which is comingwith machine, while working with this kind of machines which are damage tothe people health and to the environment necessity to apply safety precautions,it also determines to be careful the necessity of advice the machine seller andTSE?s. (Turkish Standart Institute)