Silahlı kuvvetlerde psikoteknik değerlendirme sonrası sürücülerde saptanan eksiklikleri giderecek çözüm önerileri
Solution proposals that will remedy the missing points determined in drivers following the psycho-technical evaluation in the armed forces
- Tez No: 180220
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YEŞİM YASAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Trafik, Psychology, Traffic
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Her yıl binlerce kişinin ölümüne yaralanmasına ve büyük maddikayıplara neden olan trafik kazaları Türkiye'nin ve Türk insanının hızlaçözümlenmesi gereken en önemli sorunlarından biridir. Trafik kazaları;araç teknolojilerindeki çok hızlı gelişmeye rağmen ya da karayollarındaki üst ve alt yapı kusurlarının her geçen gün giderilmesinebağlı olarak azalması gerekirken aksine son yıllarda sürekli artmış vebüyük sayısal değerlere ulaşmıştır. Trafik kazaları incelendiğinde bukazalarda rolü bulunan faktörler başta insan hataları olmak üzere taşıtve yol kusurları olarak üç ana grupta toplanabilir. Taşıt ve yolkusurlarından kaynaklanan kazaların toplam kazalar içindeki yüzdesininçok az olduğu, ayrıca taşıt ve yol kusurlarının bir kısmının da yine insanfaktöründen kaynaklandığı düşünülürse kazaların %97-%98'ine insanhatalarının dikkatsizlik ve tedbirsizliğinin neden olduğu görülmektedir.nsan faktörü incelendiğinde iki büyük neden hemen gözlemlenebilir.Birincisi hızla gelişen teknolojinin eğitimsiz insanlar tarafındangerektiği gibi kullanılamaması ikincisi ise insanın kendi kendisinitanımamasından kaynaklanmaktadır. Maalesef insanlar kendi yetenekve kapasitelerini bilmemekte ya da kendi eksikliklerinin farkınavaramamaktadır. Sonuç olarak araç ve yol ile uyumsuzluklar yaşamaktabu da kazalara neden olmaktadır. Ülkemizde trafik kazalarının sayıcaartmasından K.K.K.lığı personeli de etkilenmekte askeri araçların karayolları üzerinde sivil araçlar ile yaptığı kazaları görme olasılığı da hergeçen gün artmaktadır. Askeri araç kazalarının asgariye indirilmesi içinverilen ya da verilmesi gereken çaba, ülkemizde mevcut trafikkazalarının önlenmesi adına ulusça verilen mücadelede bir yapı taşıoluşturmaktadır. Gelecekte yaşanabilecek trafik kazalarının dahameydana gelmeden önce gerekli tedbirlerin alınarak önlenmesi SilahlıKuvvetlerin asli sorumluluklarından biridir. Silahlı Kuvvetlere katılansürücülerin daha işin başında yetenek ve kişilik özelliklerinin tespitedilerek kendilerine uygun görevler verilmesi, Silahlı Kuvvetlere emanetedilen Mehmetçiklerin canlarının korunmasını ve devlet malının dazarar görmemesini sağlayacaktır. Bu çalışmada psikoteknikdeğerlendirme ile yetenek ve kişilik özellikleri tespit edilen ve buözelliklerinde sorunları olan sürücülere, gelişimleri için verilmesi enuygun olacak eğitimin nasıl olması gerektiği incelenmiş ve bir eğitimprogramı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Traffic accidents that cause the death and the injury of thousands ofpeople and the material loss every year are one of the most importantproblems that have to be solved in a very fast manner by Turkey and bythe Turkish people. Traffic accidents have increased in the last yearsand reached great numerical values, on contrary to the very fastdevelopment that has been accomplished in the vehicle technology andin the infrastructure of the and above the ground facilities of thehighways where the accidents had to cease. Those factors that playroles in the accidents when these accidents are studied may begrouped in three main groups as the road and vehicle deficiencies,where the human error is in the forefront. It is being observed that the97 % - 98 % of the accidents are caused by human errors, carelessnessand lack of taking measures, in case vehicle and a part of the vehicleand road errors also originate from human factor, whereas thepercentage of the accidents that originate from the vehicle and roaderrors within the total accidents is thought to be rather low. Two bigcauses may immediately be observed when human factor is studied.The first reason is that the developed technology cannot be used by asneeded by those uneducated people and the second reason originatesfrom the fact that the human beings do not know about themselves.Unfortunately the human beings do not know their very own skills andcapacities or they cannot differentiate their own lacking points. As aresult, incompatibilities among the vehicle and the road are lived andthis causes the accidents. The personnel of the Turkish Army is alsobeing affected by the increase of the traffic accidents quantitatively andthe probability of seeing the accidents made by military vehicles on theroads with the civilian vehicles increases every day. The efforts that isbeing spent or that have to be spent in order to minimize the militaryvehicle accidents forms an important milestone in the struggle made bythe nation in preventing the existing traffic accidents in our country.The prevention of the traffic accidents that may occur in future beforethey occur by taking the necessary measures is one of the principalresponsibilities of the Armed Forces. The giving appropriate duties tothose who participate in the Armed Forces right at the beginning inaccordance with their skills and their personal properties, bydetermining these will provide the protection of the lives of those whoare being left to us and will also prevent the damaging of the propertyof the public. In this work, the psycho-technical evaluation and howshould the most appropriate training that should be provided to thoseproblematic drivers whose skills and personality properties have beendetermined have been studied and an education program has beenproposed.