Metil paratiyonun ratlarda nefrotoksik etkisi ve vitamin C ve E'nin koruyucu rolü
Methyl parathion nephrotoxicity in rats and protective role of vitamins C and E
- Tez No: 180225
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KALENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Organofosfatlı bir insektisit olan metil paratiyon zirai mücadelede sıklıklakullanılmakta ve zehirlenmelere neden olmaktadır. Bu çalışmada, metilparatiyon (0,28 mg/kg gün), vitamin C (200 mg/kg gün)+vitamin E (200 mg/kggün), vitamin C (200 mg/kg gün)+vitamin E (200 mg/kg gün)+ metil paratiyon(0,28 mg/kg gün) erkek ratlara gavaj yoluyla verilmiştir. Muameleden 24 saat, 4hafta ve 7 hafta sonra ratların vücut ve böbrek ağırlıkları tartılmış, ışıkmikroskobuyla böbrek dokularındaki histopatolojik değişiklikler incelenmiş vegaz kromatografisinde kalıntı analizi yapılmıştır. Metil paratiyon muameleligrupta ve vitamin C+vitamin E+ metil paratiyon muameleli grupta 24 saatsonunda vücut ve böbrek ağırlıklarında herhangi bir değişim gözlenmezken, 4ve 7 hafta sonra istatistiksel olarak anlamlı bir düşme gözlendi. Metil paratiyonmuamelesinden 4 ve 7 hafta sonra böbrek dokularında mononükleer hücreinfiltrasyonu ve glomerular atrofi tespit edildi. Buna ilaveten 7. hafta sonundanekrotik alanlar da gözlendi. Vitamin C+vitamin E+ metil paratiyon muameleligrupta da 4 ve 7 hafta sonra hücre infiltrasyonu ve kalsifikasyon gözlendi.Pestisit kalıntı analizlerinde ise metil paratiyon muamelesinden 24 saat, 4 ve 7hafta sonra böbrek dokusunda metil paratiyona rastlanmadı. Sonuç olarakdüşük doz metil paratiyon ratların böbreklerinde histopatolojik değişikliklereneden olmaktadır. Vitamin C ve vitamin E böbrek doksunda meydana gelenhasarı azaltmaktadır. Ancak tam olarak korumamaktadır.
Özet (Çeviri)
Methyl parathion, an organophosphorous insecticide, is widely used inagricultural control and causes poisoning. In the present study, methylparathion (0,28 mg/kg day), vitamin C (200 mg/kg day)+vitamin E (200 mg/kgday), vitamin C (200 mg/kg day)+vitamin E (200 mg/kg day)+ methyl parathion(0,28 mg/kg day) were given to male rats through gavage. Body and kidneyweights of the rats were weightened, histopathological changes wereinvestigated using light microscope and residue analyses were done with gaschromatography 24 hrs, 4 and 7 weeks after administration. No staticallysignificant changes of body and kidney weights were observed in methylparathion treated group and vitamin C+vitamin E+ methyl parathion treatedgroup 24 hrs after, statistically significant decrease were observed after 4 and 7weeks. 4 and 7 weeks after methyl parathion administration mononuclear cellinfiltration and glomerular atrophy were detected in the kidney tissues.Addition to this, necrotic areas were observed 7 weeks after. Also cellinfiltration and calcification were observed in Vitamin C+vitamin E+ methylparathion treated group 4 and 7 weeks after. No methyl parathion residue wasfound in the kidney tissue pesticides residue analyses 24hrs, 4 and 7 weeks aftermethyl parathion administration. As a result, lower doses of methyl parathioncaused histopathological changes in the rat kidney. Vitamin C and vitamin Ereduced damage occured in the kidney tissue. But they not protect completely.