Pelton tipi rüzgar türbini kullanarak elektrik enerjisi üretme
Generating electricity by using pelton type of wind turbine
- Tez No: 180230
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FADIL ÇELİKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Enerji bugün dünya ülkelerinin en önemli sorunlarından biri halinegelmiştir. Tükenmekte olan fosil enerji kaynakları nedeniyle dünya yenienerji kaynakları arayışı içindedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarındanrüzgar eski zamanlarda sulamada, un değirmenlerindekullanılmaktaydı. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte rüzgar enerjisindenelektrik üretilmeye başlanmıştır. Verimi yüksek olup, en çok tercihedilen türbinler 3 kanatlı, önden rüzgarlı, yatay eksenli türbinlerdir.Bu çalışmada dikey eksenli pelton kanatlar kullanılmıştır. Rüzgarenerjisinden elektrik üretiminde bu kanatların verimi, 3 kanatlıtürbinlerden çok düşük olduğu için tercih edilmemektedir. Bu dikeyeksenli pelton kanatlar kullanılarak, mekanik enerjiyi elektrik enerjisineçeviren alternatör yardımıyla çok düşük seviyede alternatif gerilim eldeedilmiştir. Alternatif akım, alternatör içinde bulunan diyotlar yardımı iledoğru akıma çevrilmiştir.
Özet (Çeviri)
Currently, energy has become one of the most important problems allover the world. Due to the fossil sources decreasing day by day, peopleare interested in looking for new sources of energy. Ancient times ofrenewable energy resources, wind was used for irrigation in flour mills.With the advance of the technology, it was started to generateelektricity from the wind energy. Because of their high performance, themost preferring turbines are three blade, frontal winded, horizontalaxical.In this study, vertical axical pelton wings have been used. In generatingenergy from the wind energy, performance of these vertical axicalpelton wings are not preferred because their performance is muchlower than tree blade turbines. Using this vertical axical pelton wings,with the contrubition of the alternator translating mechanical energy toelectrical energy, alternative voltage, in the low level, has beenobtained. Alternative current has been translated into direct currentwith the help of diodes in the alternator.