Kapalı ofis sistemlerinde iç mekan düzenlemesinin kullanıcı memnuniyetine etkileri
The effects of interior design in closed office systems on user satisfaction
- Tez No: 180249
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, derinlik ölçüleri aynı fakat genişlik ölçüleri farklı olan benzerdekorasyon özelliklerine sahip kapalı ofis mekânlarının boyutsal özelliklerininmekânın algısal kalitesine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, stanbul'da bulunanK3 Plaza Center Ofis Binasının farklı boyutlardaki iki kapalı ofis mekânıaraştırma kapsamına alınmıştır. ncelenen kapalı ofislerin kullanıcılarına;ofisleriyle ilgili memnuniyet ve istek durumları ile mekânın algısal kalitesinitespit etmek için ayrıntılı bir anket uygulanmıştır. Sonuçta, kapalı ofiskullanıcılarının iç mekân çevresel faktörlerini algılamalarının değişik ofistiplerine göre farklılık gösterdiği, iki pencereli (1,8x2)x2 m ve mimari planıbüyük (5,5x4,8 m) olan kapalı ofis kullanıcılarının, tek pencereli (1,8x2 m) vemimari planı küçük (3,6x4,8 m) olan kapalı ofis kullanıcılarına göre mekânıdaha olumlu algıladıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of dimensional features of closed places, which haveresembling decoration features and have the same depth measures but differentwidth measures, on the places perceptional quality, has been examined. For thatreason, two closed office places with different dimensions in K3 Plaza CenterOffice Building in Istanbul have been included to the study. A detailed inquiryhas been applied to the closed office users in order to establish their pleasuresand wishes and the perceptional quality of the place. As a result closed officeusers? perceptions of interior factors show differences according to the differentoffice types. It has been concluded that the users of closed offices, which havetwo windows (1,8x2)x2 m and a big architectural plan (5,5x4,8 m), perceive theplace in a more positive way in comparison to the users of closed offices whichhave only one window (1,8x2 m) and a small architectural plan (3,6x4,8 m).