Hava alanları için kaplamalı sahalar bakım yönetimi
Pavement maintenance management for airports
- Tez No: 180301
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Uçak pistleri, taksi yolları ve apronlarda beton ya da asfalt kaplamakullanılmaktadır. Kaplamalı sahalar, hava araçlarının güvenliği için uygunkoşullara sahip olmalıdır. Ülkemizde askeri hava alanlarının büyük çoğunluğuNATO bütçesiyle yapılmıştır. NATO standartlarına göre, esnek (asfalt)kaplamalı saha asgari 15 yıl, rijit (beton) kaplamalı saha ise 25 yıl hizmetvermelidir. NATO bütçesi ile yapılan kaplamalı sahalar için asfalt olanlarda 10yıl, betonlarda ise 12 yıldan önce geniş kapsamlı onarım bütçesiayrılmamaktadır. Ülkemizde ise asfalt pistlerin ortalama ömürleri 15 yılı çoğuzaman bulmamakta, beton pistlerde ise 10 yılla sınırlı kalmaktadır. Pistlerintasarımı ve daha sonra bakım onarımında yapılacak iyileştirmeler sayesindepist ömürleri uzatılabilirse Türk Hava Kuvvetleri'nin yıpranma payıgiderlerinden ve daha güvenli kaplamalı sahalar sayesinde uçak kazalarındakiazalmadan kaynaklanacak maddi ve hayati kazançları olacaktır. Problemlerinnedenlerini belirlerken ve çözüm yollarını araştırırken kamu ve özel sektördekiteknik personelin görüş ve önerilerine başvurulmuş ve Amerikan ordusununkullandığı kaynaklar başta olmak üzere birçok kaynak incelenerek Türk HavaKuvvetleri uygulamalarıyla karşılaştırılmıştır. Düşük kaplamalı sahaömürlerinin temel nedenlerinin yetişmiş teknik personel eksiği, bilgi yetersizliğive uluslar arası uygulama ve yöntemlerle çelişen ve belirgin bir sistemi vebütünlüğü olmayan bakım ve onarım işlemleri olduğu görülmüştür. Tezçalışması kapsamında beton ve asfalt kaplamalı sahalarda oluşan hasar türlerive onarım yöntemleri açıklanarak, NATO ülkelerinde uygulanan KaplamaDurum İndisi Yönteminin ülkemizde de uygulanabilmesi amacıyla bir bakımyöntemi geliştirilmiştir. Tez çalışması, kaplamalı sahalardan sorumlu teknikpersonelin el kitabı olarak kullanabileceği şekilde hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Runways, taxiways, and aprons are made of asphalt or concrete pavementsin airports. Pavements must be in proper conditions for the safety ofaircrafts. Most of the military airports in Turkey are built by using theNATO budget. The service lives of flexible (asphalt) and rigid (concrete)pavements are respectively 15 and 25 years. The rehabilitation costs are notpermitted for asphalt and concrete pavements before respectively 10 and 12years, in NATO. In Turkey, the service lives of asphalt and concretepavements are about respectively 15 and 10 years. Turkish Air Forces wouldhave economic advantages by increasing the service lives of pavements andhuman lives would be saved by decreasing the number of aircraft accidentswith safer pavements. While defining the reasons of the problems andsolutions to them, the ideas and advises of experienced technical personsfrom both public and private sector are taken, literature about the subject isexamined, and applications of American military are compared by Turkishapplications. The main reasons of the short service lives of pavements arefound to be, lack of experienced technical persons, lack of enoughknowledge, maintenance applications which are in contradiction withinternational methods and applications, and lack of a unique maintenancesystem. In this thesis work, the surface failure of pavements and repairoptions are explained, a maintenance system is developed for the use ofPavement Condition Index method used in NATO countries. Thesis work isprepared as a handbook for the technical persons working on pavements.