Heliothis armigera'nın (Hübner, 1805) (Lepidoptera: Noctuidae) larval ve prepupa evrelerinde kan hücrelerinin ışık mikroskobunda incelenmesi
The Light microscopic investigation of blood cells in the larval and prepupa stages of Heliothis armigera (Hübner, 1805) (Lepidoptera: Noctuidae)
  1. Tez No: 180299
  2. Yazar: ZEYNEP ELİBOL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELAMİ CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, Lepidoptera takımına ait Noctuidae familyasından Heliothisarmigera'nın (Hübner, 1805) 3. 4. 5. ve 6. larval ve prepupa evrelerindehemositlerin (kan hücreleri) morfolojik yapıları ışık mikroskobu ileincelenmiştir. H. armigera`nın 3. 4. 5. 6. larval ve prepupa evrelerindeprohemositler, koagülositler, plazmatositler, önositoidler ve sferül kan hücreleritespit edilmiştir. 5. 6. ve prepupa evrelerinde diğer evrelerde görülmeyenvermiform hücreler görülmüştür. Elde edilen sonuçlar diğer böcek türlerininlarval ve prepupa evrelerinde görülen hemositlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the morphological structures of hemocytes (blood cells) in the 3 rd,4 th, 5 th and 6 th larval and prepupa stages of Heliothis armigera of Noctuidaefamily belonging to Lepidoptera order were investigated by means of the lightmicroscopy. The prohemocytes, coagulocytes, plasmatocytes, oenocytoids andspherule blood cells were detected in the 3 rd, 4 th, 5 th, 6th larval and prepupastages of Heliothis armigera. The vermiform cells, that were not seen in the otherstages, were observed in 5 th, 6th and prepupa stages. The final data werecompared to the hemocytes that were observed in the larval and prepupa stagesof other insect species.