Fiziksel engellilerin bilgisayar yardımı ile mesleki branşlara yönlendirilmesi
Computer aided vocational orientation of physically handicapped people
  1. Tez No: 180307
  2. Yazar: SÖNMEZ ARAS
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULKADİR GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, fiziksel engellilerin bilgisayar yardımı ile mesleki branşlarayönlendirilmesi alanında yapılmıştır. Türkiye'deki fiziksel engellilerinmesleklere yönlendirilmesine yönelik neler yapıldığı ve neler yapılması gerektiğiaraştırılmıştır. Engellilerin mesleklere yönlendirilmesinde göz önündebulundurulacak uygun meslekler ve özellikleri belirlenmiştir. Bu meslekleri,özür grubu ve durumuna göre belirleyici soruları ve puanlamalarınıdeğerlendiren bir bilgisayar programı DELPHI dilinde yazılmıştır. Engellilerinyöneleceği meslekleri (alan ve bölümleri) belirlemek için her engel grubunayirmi ana ve yüz altmış alt sorudan oluşan toplam yüz seksen anket sorususorulmuş ve verilen cevaplara göre bilgisayar ortamında meslekiyönlendirilmeleri yapılmıştır. Program fiziksel engellilerin meslekiyönlendirilmelerini bu alanlarda daha önce yönlendirilmiş denekler üzerindetest etmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, computer aided vocational orientation of physically handicappedpeople have been carried out. What have been done and what have to be donefor the vocational orientation of physically handicapped in Turkey has beeninvestigated. Relevant professions that will be considered in the vocationalorientation of handicapped and their characteristics have been determined. Acomputer program that evaluates these professions, questions related to thehandicap group and status and their grading has been written in Delphilanguage. In order to determine the oriented professions (field and department),their vocational orientation has been carried out in a computer environmentaccording to the answers gathered from 180 questionaire questions, whichconsists of 20 main and 160 subquestions, for each handicap group. Theprogram has tested the vocational orientation of physically handicapped overthe previously oriented samples in these fields.