Uluslararası yük taşımacılığının durumu, yeni mevzuat ve uluslararası gelişmelerin taşımacılık sektörüne etkileri
The Situation of the land road international load transportation and the effect of the new law and international developments on transportation sector
  1. Tez No: 180321
  2. Yazar: KEMAL DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN PAMPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Taşımacılıkta ve lojistik anlayışta meydana gelen gelişmeler, çeşitli ulaşım altsistemlerinden en verimli şekilde yararlanabilme olanağı vermektedir. Buulaşım sistemlerinin birbirlerine göre çeşitli avantaj ve dezavantajlarıbulunmasına rağmen karayolu ile taşımacılık faaliyetlarinin ağırlığı diğertaşıma sistemlerinden fazladır. Fakat son yıllarda bu avantaj ve dezavantajlarortadan kalkmaya başlamış, özellikle birbirleri ile içiçe geçen taşımacılıksistemleri sayesinde kombine taşımacılık kavramı önem kazanmaya başlamıştır.Son yıllarda uluslararası taşımacılıkta rekabet hat safhalara ulaşmış, 10öncelikli ulaşım koridorundan 1 adedine sahip olan Türkiye bu kapsamdabölgesel güç olma çabası içerisine girmiştir.Yeni çıkarılan Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliklerisayesinde sektördeki dağınıklığı ortadan kalkmış, sektöre girişlere sınırlamalargetirmiştir.
Özet (Çeviri)
Advances in Transportation and Logistics provide an opportunity to take themost beneficial advantage of various sub-systems of transportation. Despite thisfact, these transportation systems has its own advantages and disadvantagesover each other, Land Road Transportation activities the biggest proportion. Inrecent years, with inter-connected transportation systems, these advantages anddisadvantages have started to loose importance and integrated transportationsystems have begun to gain importance.In recent years, competition in international transportation sector has reachedthe peak and turkey which has one of the ten priorizitized transportationcorridors tries to become regional powerin this field.New Land Road Transportation have put the sector in order by reorganizing it,banned those who are not qualified and dont have necessary certifications fromacting in the sector by introducing new restriction.