Kızılötesi görüntü çevirici ve ATLAS Deneyi'nin veri toplama sistemlerinin optimizasyonu
Optimization of data acquisition systems for infrared image converter and ATLAS experiment
  1. Tez No: 180327
  2. Yazar: ERDEN ERTÖRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR SALAMOV, PROF. DR. SALEH SULTANSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tezde kızılötesi görüntü çeviricide veri edinimini otomatikleştirmek vesistemi analiz edebilmek amacıyla bilgisayar kontrollü bir veri toplama sistemigeliştirilmiştir. Geliştirilen veri toplama sistemi yardımı ile iyonizasyon tiplikızılötesi görüntü çeviricinin fiziksel süreçlerinin incelenmesi ve çalışmaşartlarının optimizasyonu mümkün olmuştur. GaAs katotlu gaz boşalmahücresinin davranışı, farklı ışık şiddetleri, boşalma aralıkları, elektrot çapları,ve farklı basınç değerleri için deneysel olarak incelenmiştir. Diğer taraftanATLAS deneyinin tetikleme ve veri toplama sisteminin ?preseries? deneyortamında yapılan çalışmalar, ATLAS/TDAQ'ın son sistem ihtiyaçlarınınbelirlenmesini ve TDAQ parametrelerinin iyileştirilmesini sağlamıştır. Bununlabirlikte kurulma aşamasında olan ATLAS/TDAQ sisteminin, ATLAS deneyiiçin gerekli performansı sağladığı yapılan çalışmalar sonucu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis a computer controlled data acquisition system has been developedin order to automate the data acquisition for infrared image converter andanalyse it. Developed data acquisition system enables the consideration of thephysical processes and optimization of the operation conditions of ionizationtype infrared image converter. The behaviour of GaAs cathode has been studiedfor various light intensities, discharge gaps, electrode diameters and differentpressure values. On the other hand the studies at the ATLAS experiment?strigger and data acquisition system ?preseries? test bed has been provided todetermine the requirements of the final system of ATLAS/TDAQ and optimizethe TDAQ parameters. Furthermore the studies have exhibited that the TDAQsystem which is at commitioning phase, meets the ATLAS physics requirements.